V Česku odstartovala lyžařská sezona, kvůli epidemii platí přísná opatření

V Krkonoších začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Lyžuje se ve dvou největších krkonošských střediscích ve Špindlerově Mlýně a ve SkiResortu Černá hora - Pec i v některých menších areálech. První den sezony v Krkonoších lyžovaly stovky lidí. Sezonu zahájila i některá střediska v Orlických horách, zjistila dnes ČTK. Lyžuje se na technickém sněhu, v provozu jsou většinou jen části areálů. Občerstvení je možné pouze z výdejních okének.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve Špindlerově Mlýně dnes lyžovalo 600 až 700 lidí. Ode dneška je v provozu modrá 2,5 kilometru dlouhá sjezdovka ve Svatém Petru a k tomu dvě lanovky, a to šestisedačka a Hromovka. Další sjezdovky začne areál nabízet podle počasí, sněhových podmínek a možností zasněžování. Lyžovat se může ve Špindlerově Mlýně denně od 08:30 do 16:00. Na víkend spustí také lanovku Medvědín, ale jen pro pěší turisty, tedy bez lyží a sáněk, uvedli zástupci střediska. Více informací je na webu.

Na dodržování opatření budou dohlížet pracovníci skiareálu. "Ke každému turniketu u lanovky povede pouze jeden jednostopý, 80 centimetrů široký koridor. Vzhledem k tomu, že návštěvníci mají na nohou lyže, budou mít mezi sebou zajištěné dvoumetrové rozestupy. Mezi jednotlivými koridory pak budou rovněž rozestupy široké dva metry," uvedl ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Návštěvníci střediska mohou odstavit svá vozidla na parkovištích Hromovka a Medvědín. Skibusy zatím jezdit nebudou až do obnovení provozu hotelů. Občerstvení z výdejových okének bude dostupné na terase Restaurace na Pláni, u Restaurace Stadion a u restaurace a Bistra Medvědín. Středisko v plném provozu nabízí 27 kilometrů sjezdovek, pro přepravu mohou lyžaři využít šest lanovek a 11 lyžařských vleků.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec jsou ode dneška v provozu sjezdovky v Peci pod Sněžkou Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka a na Černé hoře u Janských Lázní sjezdovka Anděl, celkem tedy asi 4,6 km sjezdovek. V Peci dnes lyžovalo zhruba 150 lidí a na Černé hoře asi stovka, uvedli ke 14:00 zástupci SkiResortu.

"Společný skipas pro šest areálů, na který byli lyžaři ve SkiResortu zvyklí, tentokrát v nabídce nebude. Kvůli protiepidemickým opatřením nabídne SkiResort lyžování pro každý areál zvlášť, za to ale už od 8:00 do 16:00. Skipasy budou nejvýhodnější při on-line nákupu předem, v kamenné pokladně bude cena skipasů vyšší," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Více informací o provozu a cenách je na webu.

Kvůli opatřením proti šíření covidu-19 nebudou mezi areály jezdit páteřní skibusové linky a lyžařský přejezd SkiTour. "Přesun lyžařů skibusy v uzavřených prostorech aubusů na delší vzdálenost je rizikový," uvedl jednatel SkiResortu Petr Hynek.

Z důvodu protiepidemických opatření bude omezen provoz občerstvení u sjezdovek. FordBar na Černé hoře i Bullbar v Peci pod Sněžkou budou nabízet občerstvení z výdejního okénka nebo venkovního baru.

V největším lyžařském areálu v Krušných horách na Klínovci dnes začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Provozovatelé otevřeli skiareál kvůli vládním restrikcím opožděně, původně plánovali zahájit provoz již na začátku prosince. Zatím se kvůli nepřízni počasí lyžuje pouze na třech uměle zasněžených sjezdovkách, další se teprve připravují.

Do horského střediska dnes dopoledne dorazilo podle mluvčí Hany Hoffmannové okolo 500 lidí. Provozovatelé kvůli opatřením omezili kapacitu areálu na 2000 návštěvníků, aktuálně je tak zaplněný z jedné čtvrtiny. "Zatím tu není nával, rozjezd je zatím pomalý, protože jde o všední den a první den sezony. Zátěžovou zkouškou pro nás bude víkend," řekla Hoffmannová. Aktuální naplněnost areálu si lidé mohou zjistit na webu.

Provozovatelé dnes zahájili provoz na lanovkách Dámská, CineStar Express a Suzuki a na sjezdovkách Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Lidé tak mohou lyžovat na sjezdovkách o celkové délce pěti kilometrů, které mají 50 centimetrů umělého sněhu. Další sjezdovky se budou připravovat v závislosti na počasí. Prioritou je podle mluvčí hlavní sjezdovka Jáchymovská na jižní straně Klínovce.

Z důvodu vládních protiepidemických opatření využívá areál u lanovek nástupních koridorů. Při postupu v koridoru a při jízdě lanovkou si lidé musejí chránit ústa a nos pomocí roušky, respirátoru, ústenky či nákrčníku. Některé ochranné prostředky si lidé mohou zakoupit v areálu ve všech pokladnách. Vyžadovány jsou také doporučené rozestupy, které značí barevné stuhy. Podle mluvčí lidé opatření dodržují, dohlížejí na to pracovníci skiareálu.

Ve skiareálu se momentálně prodávají pouze denní skipasy, aby mohli provozovatelé lépe kontrolovat kapacitu areálu. "Zdražili jsme jízdné, ale pouze na pokladnách, kde nyní stojí 950 korun. Na e-shopu si lidé koupí vstupenku o sto korun levněji. Chtěli jsme tím zamezit frontám a hromadění lidí před pokladnami," uvedla Hoffmannová.

V Karlovarském kraji dnes zahájily sezonu také další skiareály. Lidé si mohou zalyžovat ve středisku na Bublavě, v areálu Skipot v Potůčkách nebo v rodinném středisku Novako v Božím Daru. Zatím provoz kvůli teplému počasí nezahájil skiareál Plešivec.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama