V Česku odstartovala lyžařská sezona, kvůli epidemii platí přísná opatření

V Krkonoších začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Lyžuje se ve dvou největších krkonošských střediscích ve Špindlerově Mlýně a ve SkiResortu Černá hora - Pec i v některých menších areálech. První den sezony v Krkonoších lyžovaly stovky lidí. Sezonu zahájila i některá střediska v Orlických horách, zjistila dnes ČTK. Lyžuje se na technickém sněhu, v provozu jsou většinou jen části areálů. Občerstvení je možné pouze z výdejních okének.

Ilustrační foto

Ve Špindlerově Mlýně dnes lyžovalo 600 až 700 lidí. Ode dneška je v provozu modrá 2,5 kilometru dlouhá sjezdovka ve Svatém Petru a k tomu dvě lanovky, a to šestisedačka a Hromovka. Další sjezdovky začne areál nabízet podle počasí, sněhových podmínek a možností zasněžování. Lyžovat se může ve Špindlerově Mlýně denně od 08:30 do 16:00. Na víkend spustí také lanovku Medvědín, ale jen pro pěší turisty, tedy bez lyží a sáněk, uvedli zástupci střediska. Více informací je na webu.

Na dodržování opatření budou dohlížet pracovníci skiareálu. "Ke každému turniketu u lanovky povede pouze jeden jednostopý, 80 centimetrů široký koridor. Vzhledem k tomu, že návštěvníci mají na nohou lyže, budou mít mezi sebou zajištěné dvoumetrové rozestupy. Mezi jednotlivými koridory pak budou rovněž rozestupy široké dva metry," uvedl ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Návštěvníci střediska mohou odstavit svá vozidla na parkovištích Hromovka a Medvědín. Skibusy zatím jezdit nebudou až do obnovení provozu hotelů. Občerstvení z výdejových okének bude dostupné na terase Restaurace na Pláni, u Restaurace Stadion a u restaurace a Bistra Medvědín. Středisko v plném provozu nabízí 27 kilometrů sjezdovek, pro přepravu mohou lyžaři využít šest lanovek a 11 lyžařských vleků.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec jsou ode dneška v provozu sjezdovky v Peci pod Sněžkou Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka a na Černé hoře u Janských Lázní sjezdovka Anděl, celkem tedy asi 4,6 km sjezdovek. V Peci dnes lyžovalo zhruba 150 lidí a na Černé hoře asi stovka, uvedli ke 14:00 zástupci SkiResortu.

"Společný skipas pro šest areálů, na který byli lyžaři ve SkiResortu zvyklí, tentokrát v nabídce nebude. Kvůli protiepidemickým opatřením nabídne SkiResort lyžování pro každý areál zvlášť, za to ale už od 8:00 do 16:00. Skipasy budou nejvýhodnější při on-line nákupu předem, v kamenné pokladně bude cena skipasů vyšší," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Více informací o provozu a cenách je na webu.

Kvůli opatřením proti šíření covidu-19 nebudou mezi areály jezdit páteřní skibusové linky a lyžařský přejezd SkiTour. "Přesun lyžařů skibusy v uzavřených prostorech aubusů na delší vzdálenost je rizikový," uvedl jednatel SkiResortu Petr Hynek.

Z důvodu protiepidemických opatření bude omezen provoz občerstvení u sjezdovek. FordBar na Černé hoře i Bullbar v Peci pod Sněžkou budou nabízet občerstvení z výdejního okénka nebo venkovního baru.

V největším lyžařském areálu v Krušných horách na Klínovci dnes začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Provozovatelé otevřeli skiareál kvůli vládním restrikcím opožděně, původně plánovali zahájit provoz již na začátku prosince. Zatím se kvůli nepřízni počasí lyžuje pouze na třech uměle zasněžených sjezdovkách, další se teprve připravují.

Do horského střediska dnes dopoledne dorazilo podle mluvčí Hany Hoffmannové okolo 500 lidí. Provozovatelé kvůli opatřením omezili kapacitu areálu na 2000 návštěvníků, aktuálně je tak zaplněný z jedné čtvrtiny. "Zatím tu není nával, rozjezd je zatím pomalý, protože jde o všední den a první den sezony. Zátěžovou zkouškou pro nás bude víkend," řekla Hoffmannová. Aktuální naplněnost areálu si lidé mohou zjistit na webu.

Provozovatelé dnes zahájili provoz na lanovkách Dámská, CineStar Express a Suzuki a na sjezdovkách Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Lidé tak mohou lyžovat na sjezdovkách o celkové délce pěti kilometrů, které mají 50 centimetrů umělého sněhu. Další sjezdovky se budou připravovat v závislosti na počasí. Prioritou je podle mluvčí hlavní sjezdovka Jáchymovská na jižní straně Klínovce.

Z důvodu vládních protiepidemických opatření využívá areál u lanovek nástupních koridorů. Při postupu v koridoru a při jízdě lanovkou si lidé musejí chránit ústa a nos pomocí roušky, respirátoru, ústenky či nákrčníku. Některé ochranné prostředky si lidé mohou zakoupit v areálu ve všech pokladnách. Vyžadovány jsou také doporučené rozestupy, které značí barevné stuhy. Podle mluvčí lidé opatření dodržují, dohlížejí na to pracovníci skiareálu.

Ve skiareálu se momentálně prodávají pouze denní skipasy, aby mohli provozovatelé lépe kontrolovat kapacitu areálu. "Zdražili jsme jízdné, ale pouze na pokladnách, kde nyní stojí 950 korun. Na e-shopu si lidé koupí vstupenku o sto korun levněji. Chtěli jsme tím zamezit frontám a hromadění lidí před pokladnami," uvedla Hoffmannová.

V Karlovarském kraji dnes zahájily sezonu také další skiareály. Lidé si mohou zalyžovat ve středisku na Bublavě, v areálu Skipot v Potůčkách nebo v rodinném středisku Novako v Božím Daru. Zatím provoz kvůli teplému počasí nezahájil skiareál Plešivec.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

08.12.2021 10:07 Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Informovala o…

Nejvyšší soud díky novele zrychlí projednávání stížností ministra…

08.12.2021 08:36 Novela trestního řádu dává Nejvyššímu soudu (NS) možnost rychleji projednat stížnosti pro porušení…

Do babyboxu v opavské nemocnici dnes někdo odložil holčičku, dostala jméno…

07.12.2021 14:40 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

ČOI varuje před nekalými praktikami prodejců energií

07.12.2021 11:30 Zprostředkovatelé prodeje energií pokračují v nekalých praktikách. V tiskové zprávě to dnes uvedla…

Vláda prodloužila omezení vstupu do Česka z části Afriky kvůli omikronu

06.12.2021 20:06 Omezení vstupu do ČR z osmi afrických zemí kvůli variantě koronaviru omikron dnes vláda prodloužila…

Vojtěch apeloval na firmy, aby kvůli covidu neorganizovaly vánoční večírky

06.12.2021 17:47 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) požádal firmy a organizace, aby upustily od…

Formulář nebude třeba při individuální cestě, jinak dále i ze zelených zemí

06.12.2021 17:35 Od úterý se nebude vyžadovat příjezdový formulář od lidí, kteří do České republiky cestují výhradně…

Na vánoční dárky si dle průzkumu chce půjčit sedm procent Čechů

06.12.2021 12:46 Na vánoční dárky si půjčuje minimum Čechů, 93 procent českých domácností pořídí dárky ze svých…

Ústečan z dokumentu V síti dostal dva roky ve vězení nepodmíněně

06.12.2021 12:41 Aktualizováno Dva roky ve vězení stráví Ústečan z dokumentu V síti o zneužívání dětí na internetu. Odvolací…

Nákupní centra a obchodní řetězce státu nabídly už více než tři desítky…

06.12.2021 10:20 První očkovací centrum, kam může veřejnost přijít bez objednání, vzniklo na začátku července v…

Související:

Právě se děje

reklama