Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která zastavila provoz. Vznikl v uzavřeném místě, kam se dlouhodobě odkládá odpad ke spalování. Oheň zasáhl asi 220 tun odpadu. Požár mají hasiči pod kontrolou, zásah ale potrvá do večera. Podle předsedy představenstva Termiza Pavla Bernáta zřejmě požár způsobil horký popel, který se dostal do spalovny s dalším navezeným odpadem. Ovzduší se hlídá, unikající kouř není toxický, řekla ČTK krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"V dopoledních a odpoledních hodinách provedla chemická laboratoř z Kamenice dvě kontrolní měření na toxické látky, obě proběhla s negativním výsledkem. Prováděla se měření vzduchu v okolí, uvnitř objektu a odběry vody," uvedla mluvčí. Dopoledne byla zprovozněná i speciální infolinka poskytující informace o závažných mimořádných událostech. Podle Hložkové její provoz ukončili ke 13:00.

Požár byl nahlášen před 4:00. "Hasiči nejdříve nasadili dva vodní proudy a ochlazovali vrata bunkru, která kvůli přeplněnosti nešla otevřít," uvedla Hložková. V době zásahu bylo v bunkru kolem 1500 tun odpadu ke spalování. Požár zasáhl asi 220 tun. Když se vrata otevřela, mohli hasiči dál s ohněm bojovat. Výrazně jim v tom podle Hložkové pomohl příjezd speciální těžké techniky Záchranného útvaru Hlučín.

Podle Bernáta se musí doutnající odpad vyvézt ven a prolít na dvoře. "Vypadá to ale, že škody by neměly být prakticky žádné," řekl dopoledne. Kvůli zásahu hasičů je spalovna mimo provoz, kotel ke spalování je v takzvané teplé záloze. "My jsme odstavili technologii a zastavili návoz odpadu," uvedl Bernát.

Liberecká spalovna byla postavena v polovině 90. let. Od roku 1999 dodává teplo a teplou vodu prostřednictvím Teplárny Liberec domácnostem a firmám ve městě. V účetním roce od října 2017 do září 2018 podle výroční zprávy spálila skoro 86.000 tun odpadu a vyrobila 1,017 milionu gigajoulů tepla a 24.815 megawatthodin elektřiny. Termizo je od roku 2011 součástí skupiny MVV Energie CZ. Hospodaření spalovny se 42 pracovníky skončilo v účetním roce 2016/2017 v zisku 39,1 milionu při obratu přes 267 milionů korun. Loni v polovině září ve spalovně vybuchl kotel. Při havárii a úniku páry utrpěl těžké zranění sedmačtyřicetiletý zaměstnanec spalovny. Výbuch nastal, když se utrhl 1,7 metru dlouhý kus trubky.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marek Vašut otevřeně: Moravec v České televizi jako za komunistů, jiný…

13.11.2019 00:54 Aktualizováno Herec Marek Vašut se otevřeně vyjádřil k roku 1989 a sametové revoluci, která podle něj proběhla až…

Rychetský pojmenoval nešvary dnešní společnosti. Co se vytratilo?

12.11.2019 21:54 Ze společnosti se vytratily základní zásady, jako je solidarita a humanismus. Staly se z nich téměř…

Člověk v tísni je nežádoucí, rozhodlo ministerstvo. Pracovat chce dál

12.11.2019 19:43 Aktualizováno Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že českou humanitární organizaci Člověk v tísni…

Nižší rodičovská, ale delší dobu. Čeští rodiče mění přístup

12.11.2019 17:42 Aktualizováno V Česku přibylo rodičů, kteří si nechávají měsíčně vyplácet nižší rodičovskou na delší dobu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama