V Moravskoslezském kraji přibylo 30 případů koronaviru, s testováním pomůže armáda

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat 30 případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu nakazilo 3735 lidí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší denní přírůstek znovu připadá na Karvinsko, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 2017 osob, což je o 17 více než uváděla stejná statistika v pondělí.

"Dnes se zahajuje plošné testovaní ve společnosti Varroc Lighting a od 19. července opět v OKD. Jsem rád, že vláda vyhověla mé žádosti o pomoc armády. Bude to velká pomoc v tomto testovacím náporu," uvedl Vondrák

Ve společnosti Varroc Lighting, která vyrábí vnější osvětlení a elektroniku pro automobilový průmysl, je 22 pozitivních lidí. Podle hejtmana bude posílena kapacita odběrových míst v regionu. "Poběží to naplno. Také jsme dohodnuti se všemi laboratořemi, že budou fungovat i o víkendech," řekl Vondrák.

Hejtman s krajskou hygieničkou Pavlou Svrčinovou dnes jednali se starosty Karvinska. Starostové si chtěli vyjasnit nedostatky v informovanosti i rozdíly v datech o nakažených. "Odcházím s dobrým pocitem, že hygiena je hodně vstřícná a chce nám informace poskytovat," uvedl po jednání předseda představenstva Svazu měst a obcí okresu Karviná Jan Lipner (STAN). Podobně situaci vnímá i primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD), právě z Karviné pochází nejvíce nakažených z okresu. S výsledkem jednání byl spokojen. "Všichni lidé, kteří jsou do toho zapojeni, tak dělají maximum pro to, aby se situace dostala do normálu," míní Wolf.

Podle Svrčinové si hygienici se starosty vyříkali vzniklé rozdíly v datech. "Data vznikají na základě jiných informací. My třeba vykazujeme nemocné až v okamžiku, kdy s nimi máme uděláno epidemiologické šetření. Kdežto data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou data syrová, kdy oni opravdu dostanou hlášku z laboratoře, že je člověk pozitivní. Vykazuje se třeba pro Moravskoslezský kraj, ale žije dlouhodobě v Praze," uvedla Svrčinová. Podle ní se data mnohdy i dva tři týdny zpětně upravují. Ředitelka uvedla, že se dohodla se starosty, že v každém okrese bude jeden pověřený hygienik pro komunikaci se starosty.

Data a údaje o nemocných se totiž různí. Například Krajská hygienická stanice Ostrava uvádí k dnešku v regionu 3410 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Statistika, kterou na svých stránkách ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu udává kumulativně 3754 nemocných od počátku pandemie. Z dnes zveřejněných grafů chytré karantény vyplývá, že zemřelých je 68, tedy o jednoho více než v pondělí - 63 podle údajů hygieniků - a výrazně se nemění ani počet hospitalizovaných.

Podle Svrčinové se na Karvinsku situace uklidňuje. Výskyt onemocnění se snižuje a nové případy vesměs tvoří dohledané kontakty. Na Dole ČSM-Sever hygienici k dnešku evidují 728 pozitivních osob, na Dole ČSM-Jih 336.

Podchytit se podle Svrčinové podařilo ohnisko i ve společnosti DEVA ve Frýdku-Místku, která se zabývá výrobou ochranných a zásahových oděvů a v březnu šila roušky z nanotextilie i pro město Frýdek-Místek.

"Ve firmě DEVA z Frýdku-Místku evidujeme z 99 zaměstnanců 20 pozitivních osob a dva rodinné příslušníky, celkem 22 pozitivních. Od 20. července se budou hromadně testovat zaměstnanci, kteří byli při prvých odběrech negativní - 79 osob," uvedli v odpolední tiskové zprávě hygienici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

01.03.2021 11:21 Necelé dvě desítky lidí se dnes kolem 10:30 pohybovaly po zhruba 2,5hektarové ploše plzeňského…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 10:10 ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama