V muzeu může být jeden návštěvník na 10 metrů čtverečních. Jak to bude v kinech?

Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět po jejich otevření v pondělí 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo.

Moravská galerie
doporučujeme

Na dnešní tiskové konferenci o hygienických požadavcích pro provozy otevřené po koronavirových omezeních to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Muzea může navštívit v jeden okamžik jen 100 lidí. "A nejvíc jeden na deset metrů čtverečních prostorů určených pro návštěvníky. Každá galerie ví, jakou má výstavní plochu a je schopna si napočítat, kolik lidí může do daného prostoru pustit," řekl Vojtěch. Návštěvníci budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy a při příchodu si vydezinfikovat ruce.

Na divadelní, koncertní a cirkusová představení či do kina může také dorazit maximálně 100 lidí. "Diváci budou sedět v každé druhé řadě, je nutné, aby byla mezi nimi jedna řada volná," uvedl Vojtěch. Ve všech případech mohou sedět maximálně dva lidé vedle sebe, od dalších je musí oddělit prázdné sedadlo. Mimo hlediště musí být zamezeno sedět na místech, která jsou jinak určená k sezení. "Pokud je to bez pevně umístěných sedadel, pak je nutné sedět opět nejvíc ve dvojicích a jeden a půl metru od ostatních," dodal.

Diváci čekající na vstupenky se musí řadit nejblíže dva metry za sebe, stejně tak pokladny pro prodej lístků musí být od sebe vzdálené alespoň na stejnou vzdálenost. V kinech a divadlech navíc nebude možné prodávat ani jíst potraviny včetně nápojů. "Před zahájením musí být také celé prostory pro zákazníky vydezinfikovány," řekl Vojtěch.

Svateb se podle manuálu zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví od 11. května smí účastnit 100 osob včetně snoubenců, svědků, oddávajícího a matrikáře. Snoubenci nemusí mít při obřadu roušku, účastníci obřadu nemusí dodržovat dvoumetrové odstupy. Po skončení obřadu má být provedena dezinfekce všech použitých pomůcek. Stejná pravidla se vztahují i na uzavření registrovaného partnerství.

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolování karanténních opatření Rastislav Maďar připustil, že některým divadlům se při limitu 100 diváků nevyplatí otevřít. "Ale vycházíme z toho, že ta pravidla musí být čitelná, mít logiku a být férová. Kdybychom kina povolili jen 100 a divadlům povolili 300, tak by to férové nebylo," uvedl. Divadla, kterým se hrát představení zatím nevyplatí, musí bohužel zatím jen zkoušet, dodal.

Počty osob v divadlech a kinech se navíc podle něj neregulují hlavně kvůli sezení v hledišti, ale kvůli shlukování při přestávkách nebo u vstupu. "Každá ta vlna je dočasná a není to navždy, každá přinese určité rozvolnění i pro divadla, nemohli jsme jít jinak než definovat stejná pravidla pro všechny," dodal Maďar.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama