V muzeu v Jaroměři hořelo pět železničních vagonů, škoda 81 milionů

Požár v Železničním muzeu Výtopna v Jaroměři na Náchodsku v noci na dnešek zničil pět historických vagonů ze 30. let minulého století. Mezi zničenými vozy jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku regenta Miklóse Horthyho. Sbírková škoda podle muzea činí až 81 milionů korun. Příčinu ohně hasiči vyšetřují. Předseda spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda ČTK řekl, že vagony zřejmě někdo zapálil.

Verzi úmyslného zapálení podle Škody podporuje to, že ve vagonech nebyla zavedena elektřina, nebyl v nich instalován žádný zdroj tepla, nedělala se na nich údržba ani opravy. Vozy stály vedle sebe a požár se šířil z jednoho na druhý. "Vozy byly zabezpečené, aby do nich nikdo nemohl vlézt," řekl Škoda. Vlastní expozice muzea v objektu bývalé výtopny požárem zasažena nebyla. Muzeum disponuje deseti lokomotivami a asi 80 vagony.

Dva salonní vozy z maďarského vlaku byly podle Škody poměrně v dobrém stavu, zachovaly se v nich tapety, lavice a lehátka. Na území Československa vozy zůstaly po druhé světové válce. Dosloužily jako rekreační zařízení pro železničáře na Šumavě, po roce 1990 se podařilo je zachránit a dostaly se do Jaroměře. "S partnery z Maďarska jsme měli v plánu jejich renovaci," řekl Škoda.

Další dva shořelé vagony byly v minulosti lůžkovými vozy na úrovni Orient expresu. Z jejich původního vybavení se nic nezachovalo, protože byly v minulosti přestavěny na dílenské vozy. Zajímavostí ale byla jejich dřevěná konstrukce. Pátým zničeným vagonem byl rychlíkový osobní vůz ze 30. let.

Noční požár odstavených historických železničních vagonů v Jaroměři způsobil škodu přes 80 milionů korun. Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování. pic.twitter.com/kY9iD7evo3

— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) October 20, 2020

Hasiči k požáru odstavených železničních vagonů vyjeli před 02:00. Na místo vyslali čtyři jednotky. "Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Požár hasiči zlikvidovali po 05:00. O dvě hodiny později se na místo vrátili, aby dohasili doutnající ohniska.

Vyšetřování okolností a příčin požáru zahájila i policie. "Po vychladnutí požářiště kriminalisté na místo pošlou k detailnímu ohledání výjezdovou skupinu," uvedla policie na twitteru.

V jaroměřském muzeu hořelo i letos na jaře. Neznámý pachatel tam v polovině dubna zapálil historický vagón z roku 1930. Plameny zničily celý vůz, který měl kovovou konstrukci a dřevěné obložení. Ve vagonu bylo uskladněné dřevo. Loni v únoru v muzeu hořel historický vagon z 20. let. Podle muzea za požárem zřejmě stáli bezdomovci. Škoda ČTK řekl, že v plánu muzea je celý rozsáhlý areál oplotit.

Výší škody jde o druhý největší letošní požár v Královéhradeckém kraji. Největší škodu napáchal květnový požár tovární haly v Polici nad Metují na Náchodsku, kde byla škoda odhadnuta asi na 100 milionů korun. Na třetím místě je požár skladovací haly na seno v Suchém Dole na Náchodsku ze 30. září se škodou asi 20 milionů korun.

Muzeum je od 12. října kvůli vládním protiepidemickým opatřením pro veřejnost uzavřeno.

Související

Více souvisejících

Požáry muzea Královéhradecký kraj život

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy