V olomouckém babyboxu ležel chlapec, měl na sobě elegantní kombinézu

Do babyboxu ve Fakultní nemocnici Olomouc v neděli někdo odložil chlapečka, převezen byl na novorozenecké oddělení. Je to v pořadí 201. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. ČTK to dnes sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

BabyBox
doporučujeme

"Viděl jsem jej na fotografii v elegantní bílé kombinéze a v pruhované fialově růžové čepici," uvedl Hess. Dodal, že chlapeček dostal jméno Antonín. Hošík je letos druhým dítětem odloženým v Česku do babyboxu.

Na začátku ledna byl nalezen novorozenec v babyboxu v Blansku. Posledním loňským byl zhruba devítiměsíční chlapeček v České Lípě. Dosud skončilo v babyboxech 111 děvčátek, chlapců bylo 90. První začal fungovat v roce 2005, loni do něj lidé odložili 19 dětí.

Babybox je v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

První letošní případ spalniček na Karvinsku. Hygienici nabádají k…

20.02.2020 13:26 Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali letošní první případ spalniček. Vysoce infekční…

Požár v Teplicích. Hasiči z domu evakuovali 14 lidí

20.02.2020 10:11 Aktualizováno Hasiči zasahovali dnes ráno u požáru bytu v ulici Československých dobrovolců v Teplicích. Z domu,…

Zemřela žena, která v Plzni skočila z okna za dcerou. Případ řeší policie

20.02.2020 10:08 Osmatřicetiletá žena, která ve středu ráno skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama