V Praze či Brně se demonstrovalo proti příklonu prezidenta Zemana k Rusku

V Praze se dnes v podvečer sešlo několik tisíc lidí na protestu spolku Milion chvilek proti příklonu prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku. Protestující na Václavském náměstí dodržovali hygienická opatření jako rozestupy či nošení respirátorů.

Eurozpravy.cz

Účastníci protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici. Lidé s sebou měli vlajky České republiky i Evropské unie. Někteří si přinesli i transparenty, například s nápisy: Spolu patříme na západ, Zeman vlastizrádce nebo Nejsme Rusko, nejsme zboží.

Prezidenta Zemana sněmovní opoziční politici i další osobnosti kritizovali za nedělní projev, v němž uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO) ale tento týden zopakovali, že existuje jedna vyšetřovací verze, a to ta spojená s podílem příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu.

Předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll na demonstraci řekl, že Zeman nynějšími kroky hazarduje s bezpečností země. "Všechno, co po dobu svého mandátu Miloš Zeman ve vztahu k Rusku dělal, a zejména jak i nyní po vrbětickém odhalení pokračuje v lince dezinformací a zpochybňování českých bezpečnostních služeb, má jednoznačné pojmenování - velezrada," prohlásil Roll. Vyzval pak senátory, aby zahájili cestu k odvolání Zemana z prezidentského úřadu návrhem ústavní žaloby na prezidenta.

Jedinou nadějí pro zlepšení situace je podle Rolla výrazné vítězství prodemokratických stran v říjnových sněmovních volbách. "Požadujeme, aby prodemokratické strany odmítly všechny nabídky na jakoukoli formu vládní spolupráce s hnutím ANO, extremisty z SPD a komunisty či jejich podporu," řekl také Roll.

Podle něj je také třeba udržet nezávislost veřejnoprávních médií, posílit nezávislost justičního systému na vládě a vyřadit "nebezpečné velmoci" ze strategických zakázek, jako je tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb přečetl otevřený dopis s výzvou senátorům, aby podali ústavní žalobu na Zemana. Prezident podle něj pronesl projev k Vrběticím opožděně, zpochybnil výsledky vyšetřování a zachoval se jako obhájce Ruské federace, a ne hlava českého státu. Kocáb pak vyzval protestující, aby výzvu také podepsali.

Na demonstraci promluvila i zástupkyně v Česku žijících Rusů ve vládní radě pro národnostní menšiny Eugenie Číhalová. "Vyzýváme všechny včetně toho, kdo sedí na Hradě, aby se zamysleli nad svým jednáním. Zastupujete Českou republiku, a ne Ruskou federaci, která je pokračovatelem Sovětského svazu,“ řekla. Protestující její slova odměnili potleskem.

K rozkladu České republiky podle Milionu chvilek přispívá i Babišův střet zájmů. Spolek připomněl závěrečnou auditní zprávu Evropské komise, podle které premiér spolurozhoduje o směřování dotací EU a současně ovládá holding Agrofert.

Milion chvilek před akcí vyzval účastníky, aby dodržovali protikoronavirová hygienická opatření a doporučení. Na Václavském náměstí byly vyznačeny dvoumetrové rozestupy a účastníci také měli mít podle organizátorů negativní testy na nemoc covid-19.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.

Demonstranti zaplnili také náměstí v Brně a dalších městech

Na demonstraci proti ruskému vlivu v Česku, politice prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše se dnes v Brně podle odhadu zpravodaje ČTK sešlo asi 800 lidí. S rozestupy zaplnili Dominikánské náměstí před Novou radnicí. Měli evropské i české vlajky a transparenty kritizující premiéra i prezidenta. Shromáždění Milionu chvilek pro demokracii a dalších iniciativ se dnes konala na různých místech v Česku.

Skoro 300 lidí se sešlo v centru Plzně, 200 demonstrantů bylo v Opavě a zhruba stovka protestujících se sešla ve Zlíně u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Řečníci na brněnské demonstraci, mezi nimi například bývalý senátor Zdeněk Papoušek, varovali před "obracením kormidla" na východ a vyzývali k obraně České televize před politickými tlaky.

V jihomoravské metropoli se na pořádání podílí iniciativa Společně Brno. Pražský hrad se podle organizátorů ocitl za hranou a republika je v ohrožení, řečníci proto vybízeli k účasti v podzimních volbách a podpoře opozičních demokratických stran.

Situaci kolem České televize a její rady kritizoval divadelník Břetislav Rychlík. "Nechat rozložit televizi před volbami je to nejhorší, co by se mohlo stát. Navíc v době pandemie plní důležitou službu veřejnosti," zdůraznil Rychlík.

Demonstranti přišli s transparenty "Dejte si Zemana vedle Lenina" nebo "Otevřete školy, zavřete Babiše". Některé transparenty také Zemana označovaly za velezrádce.

V Královéhradeckém kraji se dnešního protestu "Hrad za hranou, republika v ohrožení!” zúčastnily stovky lidí. V Hradci Králové u Lavičky Václava Havla u městské knihovny se jich sešlo asi 250, v Trutnově okolo 70 a v dalších městech v počtu mezi 30 až 70, sdělila ČTK mluvčí krajské policie Eliška Majerová. Problémy podle ní nebyly.

Na centrálním plzeňském náměstí Republiky se sešly necelé tři stovky lidí. Akci Hrad za hranou pořádalo místní hnutí ProHnutí se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři uvedli, že po roční prodlevě zaviněné pandemií koronaviru budou od května plzeňské demonstrace pokračovat.

"Za rok se stala spousta věcí, které by stály za samostatné demonstrace," zaznělo na plzeňské demonstraci. Česko podle řečníků směřuje rozpadu právního státu a snaží se ho stále silněji ovládnout oligarchové. Lidé by měli jít k volbám a pomoci situaci změnit i účastí na podobných protestech. "Miloš Zeman je agentem Ruska, není prezidentem České republiky. Napněme všechny síly, abychom republiku nasměrovali k Západu, k našim spojencům, a ne na Východ a Sibiř," řekl například z pódia mladý podnikatel Lukáš Hilpert.

Na Horním náměstí v Opavě sešlo téměř 200 lidí s vlajkami a transparenty. Kromě projevů si poslechli i hudební vystoupení. Protest byl klidný, řečníci kritizovali Zemanovy postoje a vyzývali lidi, aby šli k volbám, a rozhodli tak o změně vlády. Protest skončil před 19:00 společným zpěvem hymny.

Zhruba stovka lidí se sešla ve Zlíně. Na začátku akce lidé drželi minutu ticha za oběti výbuchu v muničních areálech ve Vrběticích na Zlínsku. Pořadatel Ziggy Horváth mluvil o tajných službách, vlivu komunistů i Ruska, také o prezidentu Zemanovi. Nechyběly transparenty s hesly "Stop Zemanovi", "Stop totalitě", "Stop Babišovi", "Díky podpoře z Hradu vládnu, lžu a kradu!". Lidé dodržovali rozestupy a měli nasazené respirátory.

Témata: EZ

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Související:

Právě se děje

reklama