V Praze bude stávka za klima. Chystají ji vysokoškoláci

Vysokoškoláci chystají na úterý 12. listopadu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (UK) Univerzitní okupační stávku za klima. Pokračovat bude i ve středu, kdy vyvrcholí protestním pochodem k rektorátu UK. Pořadatelé z iniciativy Univerzity za klima o tom dnes informovali na tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Univerzita Karlova
doporučujeme

Odkazují se i k okupační stávce studentů v době sametové revoluce. "Stejně jako studenti v listopadu 1989 odmítáme beznaděj. A stejně jako oni považujeme i my dnes otázky zachování životního prostředí za zásadní. I když ani jim, ani nám současní politici nenaslouchají," četl z prohlášení jeden z organizátorů Kryštof Říha.

Vyzývají proto české politiky, aby začali aktivně bránit klimatické změně a dodržovali mezinárodní dohody. Univerzity by podle nich měly jít příkladem a tvořit most mezi vědou a běžnou společností. Vyhlásit by také podle nich měly stav klimatické nouze.

Konkrétní požadavky, které chtějí po skončení stávky a protestu adresovat na vedení českých vysokých škol, budou formulovány v době stávky. Zahájena bude v úterý 12. listopadu na náměstí Jana Palacha před budovou filozofické fakulty. Protestující studenti se nezúčastní výuky, naopak budou debatovat na chodbách, bude připravený doprovodný program formou přednášek, promítání a dílen. V budově stávkující přespí do středy, kdy je odpoledne naplánovaný pochod k rektorátu.

Iniciativa Univerzity za klima vznikla podle jedné z organizátorek Michaely Babišové letos na jaře jako reakce na středoškolskou iniciativu Fridays for Future, jehož vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Kromě Prahy funguje také v Brně a Olomouci. Jejich zářijový protest v Praze byl už pátým, podobné se konaly ve 140 zemích po celém světě. V Česku se zapojily dvě desítky měst.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadné zmizení Čechů v Albánii. Stali se oběťmi obchodníků s orgány?

11.11.2019 17:58 Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné…

Církev a hasiči se přou kvůli kostelu v Gutech, biskupství nechce ustoupit

11.11.2019 17:55 Aktualizováno Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v…

Stav jednoho zraněného z Explosie se zlepšil, další stále bojuje o život

11.11.2019 14:54 Žádná ze čtyř komisí, které vyšetřují požár a výbuch ve státním podniku Explosia v Pardubicích,…

Tomáš Řepka zůstává za mřížemi. Polepšení se neprokázalo, řekl soudce

11.11.2019 13:04 Aktualizováno Okresní soud v Plzni dnes nepustil fotbalistu Tomáše Řepku podmíněně z vězení. Řepka totiž nesplnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama