V Praze se má demonstrovat proti opatřením, dorazí fotbaloví ultras. Policie a úřady jsou na pozoru

Nálada ve společnosti je během těchto dní jiná než na jaře, stále více lidí má s opatřeními proti šíření koronaviru problém. V centru Prahy se má proto o víkendu konat demonstrace. Jak zjistila redakce EuroZprávy.cz, chystají se na ni také fotbaloví ultras. Magistrát i policie se mají na pozoru.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Navzdory nouzovému stavu a opatřením, která omezují shromažďování osob, plánuje spolek Hnutí občanské nespokojenosti v neděli odpoledne demonstraci na pražském Staroměstském náměstí s ústředním mottem „Společně chceme najít pravdu“.

„Všichni dobře víme, že nejen současná virová epidemie, ale i další virové i jiné nemoci, mohou být velmi nebezpečné. Proto by měl mít život každého člověka stejnou hodnotu. Není dobré ani rozumné upozaďovat jakékoliv onemocnění na úkor jiného. A to se, bohužel, v současné situaci děje,“ vysvětlují organizátoři své pohnutky na facebooku.

Spolek demonstraci řádně ohlásil, zmínka o ní nechybí v přehledu ohlášených shromáždění na stránkách pražského magistrátu. Jeho zástupci připomínají, že úřad nedává s konáním akce svolení, neboť ta se koná na základě ústavních práv, postačuje proto její ohlášení.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) s účinností od 14. října omezila shromáždění podle práva shromažďovacího, a to na nejvýše 500 účastníků. „Svolavatel oznámil 500 účastníků shromáždění,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle informací webu EuroZprávy.cz se na demonstraci chystají také příznivci fotbalových klubů prakticky z celé České republiky, tzv. ultras. Představitelé hlavního města byli dotázáni, zdali o tom vědí. „O možném konfliktním charakteru akce víme, a proto se jím zabýváme společně s Policií ČR,“ napsal Hofman.

Fotbaloví fanoušci akci vnímají jako protest proti „totalitním nařízením“. Problémy se ovšem v centru hlavního města dají očekávat i z jiného důvodu. Deklarovaná účast na sociálních sítích totiž již nyní trojnásobně přesahuje limit.

Policie České republiky bude kvůli chystanému nedělnímu protestu v pohotovosti. „V souvislosti s plánovanou demonstrací pražská policie připravuje adekvátní bezpečnostní opatření, které bude přizpůsobeno aktuální situaci. Policisté zcela standardně budou dohlížet v ulicích Prahy na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku i na aktuální nařízení vlády,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Eva Kropáčová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Městská policie hlavního města Prahy ústy své mluvčí Ireny Seifertové tvrdí, že dohled nad nedělní demonstrací nemá v gesci, v případě potřeby bude poskytovat součinnost. „Obecní či městská policie nemá z hlediska zákona o právu shromažďovacím jakékoliv kompetence. Jakákoliv shromáždění či demonstrace, jsou pořádány v souladu se zákonem č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím,“ říká pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Z dikce zmíněného zákona jednoznačně vyplývají kompetence orgánů, které mají tyto věci v gesci. Jedná se především o obec (v podmínkách hlavního města Prahy to je Magistrát hlavního města Prahy, odbor občanskoprávní a živnostenský) a Policie ČR (v tomto případě Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy).

„Co se týká zajištění klidného průběhu jednotlivých demonstrací, zákon jednoznačně stanoví povinnosti, které musí dodržet svolavatel takového shromáždění, a pokud je nedodrží, nastupují podle druhu porušení, pravomoci buď úředníka příslušného úřadu obce, nebo policisty PČR,“ cituje ze zákona Seifertová.

Bezpečnostní opatření k zajištění klidu a pořádku při jednotlivých shromážděních vždy připravuje a zajišťuje výhradně Policie České republiky. Stejně tak jsou tato bezpečnostní opatření vždy policistou Policie České republiky řízena. „V případě nedělní demonstrace tedy budou veškerá opatření realizována a řízena Policií České republiky. Městská policie tedy bude v tomto případě pouze poskytovat policii součinnost, a to na základě její žádosti. K jednotlivým podrobnostem plánovaného bezpečnostního opatření se také, na základě výše uvedeného nemůžeme, jakkoliv vyjadřovat,“ uzavírá Irena Seifertová, která má na starosti komunikaci s médii a veřejností.

Policisté budou na místě dohlížet na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Účastníci demonstrace mohou být ve skupinách po nejvýše 20 osobách a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama