V Praze se má demonstrovat proti opatřením, dorazí fotbaloví ultras. Policie a úřady jsou na pozoru

Nálada ve společnosti je během těchto dní jiná než na jaře, stále více lidí má s opatřeními proti šíření koronaviru problém. V centru Prahy se má proto o víkendu konat demonstrace. Jak zjistila redakce EuroZprávy.cz, chystají se na ni také fotbaloví ultras. Magistrát i policie se mají na pozoru.

Ilustrační fotografie

Navzdory nouzovému stavu a opatřením, která omezují shromažďování osob, plánuje spolek Hnutí občanské nespokojenosti v neděli odpoledne demonstraci na pražském Staroměstském náměstí s ústředním mottem „Společně chceme najít pravdu“.

„Všichni dobře víme, že nejen současná virová epidemie, ale i další virové i jiné nemoci, mohou být velmi nebezpečné. Proto by měl mít život každého člověka stejnou hodnotu. Není dobré ani rozumné upozaďovat jakékoliv onemocnění na úkor jiného. A to se, bohužel, v současné situaci děje,“ vysvětlují organizátoři své pohnutky na facebooku.

Spolek demonstraci řádně ohlásil, zmínka o ní nechybí v přehledu ohlášených shromáždění na stránkách pražského magistrátu. Jeho zástupci připomínají, že úřad nedává s konáním akce svolení, neboť ta se koná na základě ústavních práv, postačuje proto její ohlášení.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) s účinností od 14. října omezila shromáždění podle práva shromažďovacího, a to na nejvýše 500 účastníků. „Svolavatel oznámil 500 účastníků shromáždění,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle informací webu EuroZprávy.cz se na demonstraci chystají také příznivci fotbalových klubů prakticky z celé České republiky, tzv. ultras. Představitelé hlavního města byli dotázáni, zdali o tom vědí. „O možném konfliktním charakteru akce víme, a proto se jím zabýváme společně s Policií ČR,“ napsal Hofman.

Fotbaloví fanoušci akci vnímají jako protest proti „totalitním nařízením“. Problémy se ovšem v centru hlavního města dají očekávat i z jiného důvodu. Deklarovaná účast na sociálních sítích totiž již nyní trojnásobně přesahuje limit.

Policie České republiky bude kvůli chystanému nedělnímu protestu v pohotovosti. „V souvislosti s plánovanou demonstrací pražská policie připravuje adekvátní bezpečnostní opatření, které bude přizpůsobeno aktuální situaci. Policisté zcela standardně budou dohlížet v ulicích Prahy na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku i na aktuální nařízení vlády,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Eva Kropáčová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Městská policie hlavního města Prahy ústy své mluvčí Ireny Seifertové tvrdí, že dohled nad nedělní demonstrací nemá v gesci, v případě potřeby bude poskytovat součinnost. „Obecní či městská policie nemá z hlediska zákona o právu shromažďovacím jakékoliv kompetence. Jakákoliv shromáždění či demonstrace, jsou pořádány v souladu se zákonem č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím,“ říká pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Z dikce zmíněného zákona jednoznačně vyplývají kompetence orgánů, které mají tyto věci v gesci. Jedná se především o obec (v podmínkách hlavního města Prahy to je Magistrát hlavního města Prahy, odbor občanskoprávní a živnostenský) a Policie ČR (v tomto případě Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy).

„Co se týká zajištění klidného průběhu jednotlivých demonstrací, zákon jednoznačně stanoví povinnosti, které musí dodržet svolavatel takového shromáždění, a pokud je nedodrží, nastupují podle druhu porušení, pravomoci buď úředníka příslušného úřadu obce, nebo policisty PČR,“ cituje ze zákona Seifertová.

Bezpečnostní opatření k zajištění klidu a pořádku při jednotlivých shromážděních vždy připravuje a zajišťuje výhradně Policie České republiky. Stejně tak jsou tato bezpečnostní opatření vždy policistou Policie České republiky řízena. „V případě nedělní demonstrace tedy budou veškerá opatření realizována a řízena Policií České republiky. Městská policie tedy bude v tomto případě pouze poskytovat policii součinnost, a to na základě její žádosti. K jednotlivým podrobnostem plánovaného bezpečnostního opatření se také, na základě výše uvedeného nemůžeme, jakkoliv vyjadřovat,“ uzavírá Irena Seifertová, která má na starosti komunikaci s médii a veřejností.

Policisté budou na místě dohlížet na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Účastníci demonstrace mohou být ve skupinách po nejvýše 20 osobách a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 22:32 Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Tři sta tisíc státních zaměstnanců nejspíš dostane od září přidáno 10…

28.06.2022 21:37 Aktualizováno Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé,…

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

28.06.2022 18:02 Aktualizováno Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, hlásil počasí v České televizi

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Policie pátrá po 10leté dívce z Milovic, nevrátila se ze školy

24.06.2022 04:18 Policie pátrá po 10leté Melise Čápové z Milovic. Naposledy dívku viděli ve škole, domů se nevrátila…

Související:

Právě se děje

reklama