V Praze testovali na koronavirus pět lidí, lék proti nové nákaze neexistuje

V Praze bylo kvůli novému koronaviru od pátku laboratorně testováno pět lidí. Výsledky byly negativní, informovala dnes Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Další podezření byla v ČR v Kroměříži, Českých Budějovicích a dvou v Opavě, u dvou už byla vyvrácena. Celosvětově je asi 4500 případů, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 100 lidí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"K testování došlo u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog z krajské hygienické stanice dvoutýdenní domácí karanténu.

Podle odborníků je nejlepší lékaře, například svého praktického, kontaktovat telefonicky. Podle informací o tom, jaké příznaky pacient má a zda pobýval v ohnisku nákazy, lékař rozhodne o dalších krocích. Pacienti v domácí karanténě si musí pravidelně měřit teplotu, při zhoršení jsou převezeni do nemocnice.

Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky, jako je teplota nebo kašel. "Nejsou antivirotika, která by proti tomuto viru byla účinná," řekla v pondělí lékařka Kristýna Hermannová z Kliniky parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce. Komplikací může být zápal plic. Nemoci nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti, což je také podobné s chřipkou.

Virus, který se začal loni šířit z Wu-chanu, zabil už nejméně 106 lidí a jen v Číně je jím nakaženo více než 4500 lidí. Další případy jsou v zahraničí, kde ale nikdo nezemřel. V Evropě byla nákaza potvrzena v Německu a ve Francii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Z Thajska se do Česka vrátilo 83 Čechů

31.03.2020 20:39 V Praze dnes večer přistál druhý repatriační let z Thajska. Přiletělo s ním mimo jiné 83 Čechů a 14…

Měsíc s koronavirem v ČR: Přes 3000 nakažených, řada restrikcí, kritika…

31.03.2020 17:45 Aktualizováno Česko má po měsíci šíření koronavirové nákazy přes 3000 případů. Pozornost se nyní upírá zejména na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama