V Praze testovali na koronavirus pět lidí, lék proti nové nákaze neexistuje

V Praze bylo kvůli novému koronaviru od pátku laboratorně testováno pět lidí. Výsledky byly negativní, informovala dnes Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Další podezření byla v ČR v Kroměříži, Českých Budějovicích a dvou v Opavě, u dvou už byla vyvrácena. Celosvětově je asi 4500 případů, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 100 lidí.

Ilustrační foto
doporučujeme

"K testování došlo u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog z krajské hygienické stanice dvoutýdenní domácí karanténu.

Podle odborníků je nejlepší lékaře, například svého praktického, kontaktovat telefonicky. Podle informací o tom, jaké příznaky pacient má a zda pobýval v ohnisku nákazy, lékař rozhodne o dalších krocích. Pacienti v domácí karanténě si musí pravidelně měřit teplotu, při zhoršení jsou převezeni do nemocnice.

Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky, jako je teplota nebo kašel. "Nejsou antivirotika, která by proti tomuto viru byla účinná," řekla v pondělí lékařka Kristýna Hermannová z Kliniky parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce. Komplikací může být zápal plic. Nemoci nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti, což je také podobné s chřipkou.

Virus, který se začal loni šířit z Wu-chanu, zabil už nejméně 106 lidí a jen v Číně je jím nakaženo více než 4500 lidí. Další případy jsou v zahraničí, kde ale nikdo nezemřel. V Evropě byla nákaza potvrzena v Německu a ve Francii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama