V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.

Například vodu ve středočeských přírodních koupalištích zatím hygienici hodnotí stupněm jedna nebo dva z pěti, tedy jako vhodnou ke koupání. V tomto týdnu ale prováděli nové odběry vody pouze na třech menších koupalištích na Mladoboleslavsku, zbylé údaje tak vycházejí z měření z minulého týdne. Všechna koupaliště budou hygienici testovat znovu v pondělí.

Na jihu Čech má aktuálně nejlepší kvalitu voda v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou jakost, tedy první stupeň z pěti. Třeba ve dvou sledovaných lokalitách v nádrži Orlík - Radavě a Podolsku - se ale již objevily sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je tam proto na stupni tři, kdy by již mohla působit zdravotní potíže citlivějším jedincům, jako jsou alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Rybník Hejtman i Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku jsou už podle hygieniků na stupni čtyři, takže nemají vodu vhodnou ke koupání. "Jedná se o dlouhodobý trend," řekl ČTK Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. V sousedním Plzeňském kraji mají přírodní a venkovní koupaliště velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost vody je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je však stále průhlednost kolem dvou metrů. Kamenný rybník je tradičně zbarvený hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu.

V Karlovarském kraji je voda v koupalištích rovněž většinou kvalitní. Podle posledních odběrů zůstává čistá i v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici, kde hygienici minulým rokem zaznamenali výskyt škodlivých cerkárií. Také v Ústeckém kraji se mohou lidé většinou koupat bez zdravotního rizika. Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku a obdobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku. Koupaliště Prunéřov zatím sezonu nezahájilo a neotevřelo se ještě ani koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Také koupaliště Křižanov zůstává i letos mimo provoz.

V Libereckém kraji má koupaliště v Chrastavě u Liberce vodu nevhodnou ke koupání. Důvodem je kolísavá kvalita přítoku, problémy s kvalitou vody jsou tam dlouholeté. Naprostá většina sledovaných přírodních koupališť v regionu má ale výbornou kvalitu vody, pro toto období podle hygieniků dokonce nejlepší za poslední roky. Pomohlo k tomu podle nich chladné jaro.

I voda v koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většinou čistá. Hygienici měli mírné připomínky jen ke kvalitě vody v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Riziko pro lidi, kteří se přijdou vykoupat, však nepředstavují.

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody proti předchozím měřením na některých místech mírně zhoršila. Nadále ale zůstává nejhůře na třetím stupni z pěti, kdy hygienici doporučují po koupání sprchu. V Jihomoravském kraji je podle webu hygieniků voda na všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, a rekreantům tak nehrozí potíže.

Související

Ilustrační foto

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 
Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě

Vědci z novozélandského Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) varují, že novozélandské ledovce tají stále rychleji. Odkazují se na nedávný letecký průzkum nazvaný "sněžná čára", který se konal v novozélandských horách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy