V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.

Například vodu ve středočeských přírodních koupalištích zatím hygienici hodnotí stupněm jedna nebo dva z pěti, tedy jako vhodnou ke koupání. V tomto týdnu ale prováděli nové odběry vody pouze na třech menších koupalištích na Mladoboleslavsku, zbylé údaje tak vycházejí z měření z minulého týdne. Všechna koupaliště budou hygienici testovat znovu v pondělí.

Na jihu Čech má aktuálně nejlepší kvalitu voda v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou jakost, tedy první stupeň z pěti. Třeba ve dvou sledovaných lokalitách v nádrži Orlík - Radavě a Podolsku - se ale již objevily sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je tam proto na stupni tři, kdy by již mohla působit zdravotní potíže citlivějším jedincům, jako jsou alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Rybník Hejtman i Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku jsou už podle hygieniků na stupni čtyři, takže nemají vodu vhodnou ke koupání. "Jedná se o dlouhodobý trend," řekl ČTK Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. V sousedním Plzeňském kraji mají přírodní a venkovní koupaliště velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost vody je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je však stále průhlednost kolem dvou metrů. Kamenný rybník je tradičně zbarvený hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu.

V Karlovarském kraji je voda v koupalištích rovněž většinou kvalitní. Podle posledních odběrů zůstává čistá i v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici, kde hygienici minulým rokem zaznamenali výskyt škodlivých cerkárií. Také v Ústeckém kraji se mohou lidé většinou koupat bez zdravotního rizika. Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku a obdobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku. Koupaliště Prunéřov zatím sezonu nezahájilo a neotevřelo se ještě ani koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Také koupaliště Křižanov zůstává i letos mimo provoz.

V Libereckém kraji má koupaliště v Chrastavě u Liberce vodu nevhodnou ke koupání. Důvodem je kolísavá kvalita přítoku, problémy s kvalitou vody jsou tam dlouholeté. Naprostá většina sledovaných přírodních koupališť v regionu má ale výbornou kvalitu vody, pro toto období podle hygieniků dokonce nejlepší za poslední roky. Pomohlo k tomu podle nich chladné jaro.

I voda v koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většinou čistá. Hygienici měli mírné připomínky jen ke kvalitě vody v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Riziko pro lidi, kteří se přijdou vykoupat, však nepředstavují.

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody proti předchozím měřením na některých místech mírně zhoršila. Nadále ale zůstává nejhůře na třetím stupni z pěti, kdy hygienici doporučují po koupání sprchu. V Jihomoravském kraji je podle webu hygieniků voda na všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, a rekreantům tak nehrozí potíže.

Související

Ilustrační foto

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 
Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 29 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy