V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.

Například vodu ve středočeských přírodních koupalištích zatím hygienici hodnotí stupněm jedna nebo dva z pěti, tedy jako vhodnou ke koupání. V tomto týdnu ale prováděli nové odběry vody pouze na třech menších koupalištích na Mladoboleslavsku, zbylé údaje tak vycházejí z měření z minulého týdne. Všechna koupaliště budou hygienici testovat znovu v pondělí.

Na jihu Čech má aktuálně nejlepší kvalitu voda v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou jakost, tedy první stupeň z pěti. Třeba ve dvou sledovaných lokalitách v nádrži Orlík - Radavě a Podolsku - se ale již objevily sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je tam proto na stupni tři, kdy by již mohla působit zdravotní potíže citlivějším jedincům, jako jsou alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Rybník Hejtman i Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku jsou už podle hygieniků na stupni čtyři, takže nemají vodu vhodnou ke koupání. "Jedná se o dlouhodobý trend," řekl ČTK Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. V sousedním Plzeňském kraji mají přírodní a venkovní koupaliště velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost vody je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je však stále průhlednost kolem dvou metrů. Kamenný rybník je tradičně zbarvený hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu.

V Karlovarském kraji je voda v koupalištích rovněž většinou kvalitní. Podle posledních odběrů zůstává čistá i v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici, kde hygienici minulým rokem zaznamenali výskyt škodlivých cerkárií. Také v Ústeckém kraji se mohou lidé většinou koupat bez zdravotního rizika. Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku a obdobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku. Koupaliště Prunéřov zatím sezonu nezahájilo a neotevřelo se ještě ani koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Také koupaliště Křižanov zůstává i letos mimo provoz.

V Libereckém kraji má koupaliště v Chrastavě u Liberce vodu nevhodnou ke koupání. Důvodem je kolísavá kvalita přítoku, problémy s kvalitou vody jsou tam dlouholeté. Naprostá většina sledovaných přírodních koupališť v regionu má ale výbornou kvalitu vody, pro toto období podle hygieniků dokonce nejlepší za poslední roky. Pomohlo k tomu podle nich chladné jaro.

I voda v koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většinou čistá. Hygienici měli mírné připomínky jen ke kvalitě vody v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Riziko pro lidi, kteří se přijdou vykoupat, však nepředstavují.

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody proti předchozím měřením na některých místech mírně zhoršila. Nadále ale zůstává nejhůře na třetím stupni z pěti, kdy hygienici doporučují po koupání sprchu. V Jihomoravském kraji je podle webu hygieniků voda na všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, a rekreantům tak nehrozí potíže.

Související

Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.
Ilustrační foto

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve rozmýšlejí, kdy se k vodě vypraví. Méně také utrácejí za občerstvení, přestože se ho provozovatelé snažili zdražit minimálně. Zvýšení cen ale mimo jiné přinesla výměna plastových obalových materiálů za ekologičtější. ČTK to dnes řekl předseda představenstva asociace Pavel Košnar.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volební štáb Petra Pavla

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

před 31 minutami

před 33 minutami

Martin Baxa

Většina zástupců české kultury uvítala zvolení Pavla novým prezidentem

Většina zástupců české kultury uvítala zvolení generála ve výslužbě Petra Pavla novým prezidentem České republiky. Jeho úspěch označují za výhru rozumu a slušnosti. Domnívají se, že Pavlovo vítězství by mohlo přispět k uklidnění společenské atmosféry. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotazy ČTK.

Aktualizováno před 40 minutami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

před 41 minutami

před 56 minutami

před 58 minutami

Petr Pavel

Konečné výsledky voleb: Petr Pavel předehnal Babiše o skoro milion hlasů

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále přímé prezidentské volby pro něj podle konečných výsledků hlasovalo 3,358.926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958.655 hlasů.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 3 hodinami

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

před 3 hodinami

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy