Válku mohou zastavit sami Jemenci, říká nositelka Nobelovy ceny

V Jemenu zmítaném válkou zuří obrovská humanitární katastrofa, násilí ale mohou zastavit sami Jemenci a také se jim to podaří. V rozhovoru s ČTK to uvedla jemenská aktivistka a držitelka Nobelovy ceny za mír Tavakkul Karmánová. Konflikt v zemi trvá již od roku 2014 a vyžádal si desítky tisíc mrtvých.

Karmánová (40) se v roce 2011 stala první arabskou nositelkou Nobelovy ceny za mír. Získala ji nejen jako symbol takzvaného arabského jara v Jemenu, ale také za svou dlouholetou snahu prosadit v rodné zemi demokracii, mír, svobodu slova a propuštění politických vězňů. Od veřejného působení ji neodradily ani výhrůžky smrtí, které dostávala od islamistů.

Tavakkul Karmánová byla rovněž jedním z vůdců protestů proti vládě dlouholetého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha (zabitého v prosinci 2017 během občanské války v zemi). Současná válka podle ní nezačala arabským jarem, ale právě chováním tehdejšího prezidenta Sáliha, který zasáhl proti poklidné revoluci. "Do konfliktu se poté zapojily i další země, které nechtěly, aby zvítězila pokojná revoluce a aby v Jemenu zavládla demokracie. Bály se totiž, že by i lidé u nich chtěli to samé," uvedla Jemenka, která se tento týden v Praze zúčastnila mezinárodní konference Forum 2000.

"Jedním z důvodů, proč jsme v roce 2011 zahájili naši revoluci, bylo i to, že Jemen za Sálihovy vlády zažil množství válek. Sloganem tehdejšího prezidenta bylo rozdělovat. Válčil sever s jihem, či kmeny i ideologie mezi sebou. A my jsme chtěli tyto války zastavit," popisuje Jemenka a matka tří dětí, která nyní žije ve Spojených státech.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Těm od roku 2015 pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válku mohou podle Karmánové zastavit sami Jemenci. "Mezinárodní společenství musí ale vyvinout tlak na Saúdskou Arábii a další země, aby se přestaly plést do jemenských záležitostí. My si dokážeme vyřešit naše problémy a jsme na to připravení," říká jemenská aktivistka.

"Jestli dojde k poslední bitvě nyní, nebo až za nějakou dobu, to se nedá říct. Každá válka jednou skončí. My ale chceme, aby skončila teď," dodává s tím, že mezinárodní společenství by mělo udělat všechno pro to, aby boje v Jemenu ustaly.

Velké množství obyvatel Jemenu žije kvůli válce v otřesných podmínkách, popisuje Karmánová. Podle OSN jde o největší humanitární katastrofu na světě. Na 14 milionů lidí trpí hlady, velké množství jich muselo opustit své domovy a boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

"V některých oblastech byly rovněž rozmístěny stovky tisíc min," říká Karmánová, která je v kontaktu s množstvím lidí ve své rodné zemi. "Ohledně budoucnosti jsem ale optimistická. Vzbouřili jsme se proti diktatuře, lidé chtěli svobodu a spravedlnost a i v jiných zemích se jim podařilo tento boj vyhrát. Jemenci jsou velmi silní. My se nevzdáme. A Jemen bude svobodný," uzavřela Tavakkul Karmánová.

Související

Více souvisejících

Jemen Tavakkul Karmánová válka

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktuální počasí: Silný vítr doprovodí studenou frontu, platí výstraha

Velikonoce má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí, ve čtvrtek jim ale bude předcházet přechod studené fronty přes Česko. Meteorologové v souvislosti s ní varují před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy