Vánoce a jídlo jdou ruku v ruce. Tady je návod, jak se nepřejídat

Vánoční svátky jsou spojené s množstvím dobrého jídla. Na stolech nás láka cukroví, smažený kapr a bramborový salát. Jak si dopřát všechny dobroty a zároveň nemít pocit nafouklého břicha? Odborníci tvrdí, že na tom není nic špatného a vánoční pochoutky si netřeba odepírat. Důležité je dodržet několik zásad, které vám pomohou celou situaci zvládnout.

Přidejte svůj názor

Vánoce
doporučujeme

Během vánočních návštěv stačí, když jídlo jen ochutnáte. Nemusíte sníst všechno, co stůl nabízí. Tělo vám za to poděkuje. Při výběru vánočního cukroví je třeba sáhnout po kouscích, ve kterých není krém, ale spíše ovoce. Když budete mít na výběr mezi lineckými a vosími hnízdy, sáhněte po první možnosti.

Nejhorší, co můžete udělat, je celý den se přejídat a nemít dostatek pohybu. „Pokud jídlo prokládáme i nějakým tím pohybem, nemáme důvod se Štědrého dne obávat. Je dobré se projít a ne jít hned spát. Pokud nemáte chuť jít do mrazu, stačí i doma poklidit,“ řekla v pořadu Vaše téma na TV Nova expertka na nutriční výživu Tamara Starnovská.

Nikdo vás během svátků nenutí jíst zdravě, ale důležité je stravu vyvažovat. Když máte na večeři smaženou rybu a salát, cukroví je třeba nechat na jindy. Dopolední hodiny jsou ideální na sladká jídla, tělo tedy potřebuje nejvíce energie a rychleji spaluje. Ideální talíř obsahuje více než třetinu bílkovin, větší část zeleniny a nejmenší část přílohy.

Kromě jídla je třeba dát pozor i na to, co pijeme. Z alkoholických nápojů je nejvhodnější suché vino, které má nízkou energetickou hodnotu. Nejhorší možností jsou míchané nápoje. "Největším rizikem je kombinace mnoha tuků a koncentrovaného alkoholu. Koledujeme si o problém, kdy můžeme skončit v nemocnici," řekla Starnovská. Když to náhodou s konzumací alkoholu přeženete, vypijte před spaním co nejvíc vody a dostatek tekutin si připravte i k posteli.

Lékaři se po Štědrém dni setkávají s pacienty, kteří mají kromě obyčejného přejídání také akutní žlučníkové nebo slinivkové záchvaty. Zásobujte tělo jen tím, o čem víte, že mu neubližuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy u ženy z Nového Města na Moravě koronavirus nepotvrdily

26.02.2020 17:15 Aktualizováno Testy u ženy z Nového Města na Moravě nákazu koronavirem nepotvrdily. ČTK to řekla Tamara Pecková,…

Covid-19 v letoviscích: Od zájezdu do míst, kde jsou omezení, lze…

26.02.2020 17:12 Aktualizováno Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná…

Za vraždu v chatové oblasti dostal muž 22 let vězení. Způsob provedení se…

26.02.2020 17:07 Na 22 let do vězení poslal dnes soud Filipa Vondráka, který podle obžaloby loni zavraždil na…

Renovovaná loď v Brně má šanci mít opět jméno Moskva

26.02.2020 16:42 Loď z roku 1955, která se letos po renovaci vrátí na hladinu Brněnské přehrady, má šanci se znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama