Ve vyhořelém domě ve Vejprtech začal úklid. Kdy se klienti vrátí?

V domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, v němž při požáru zemřelo osm mužů, začaly dnes úklidové práce. S úklidem se začíná v přízemí, které není požárem poničené, pouze je promočené. Po vyklizení, vyčištění a rekonstrukci v přízemí by se sem mohli vrátit první klienti, řekl dnes ČTK ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Prioritou je to přízemí. Já sám očekávám, že to bude v řádech dnů nebo týdnů. Podařilo se nám nicméně i zlepšit ty provizorní podmínky, to znamená že nakupujeme postele, aby to provizorium mohlo být protažené i na 14 dnů," řekl Koláček. Uvedl, že klienti z domova Kavkaz, kde v neděli hořelo, zůstanou v jiných zařízeních ve městě. Ředitel dnes zřejmě odmítne nabídku přemístit klienty do jiných míst v kraji.

Podle technika Jindřicha Šarlingera z firmy Belix, která zajišťuje v domě sanační práce, se do přízemí po hašení dostala voda a veškeré věci jsou promočené. "Je to i začouzené. Takže veškerý nábytek včetně oblečení se likviduje a schovávají se pouze osobní věci jako například elektronika, rádia, televize, mobily nebo fotografie," řekl.

Místnosti v přízemí řemeslníci následně vymalují, opraví stropy a vymění podlahy. Po rekonstrukci se klienti budou moci vrátit zpočátku alespoň do přízemí. Je tam několik pokojů, společenská místnost, kuchyň a jídelna. Horní patra se stavebně oddělí a sanační práce i rekonstrukce, například výměna oken či sádrokartonových stropů, tam budou pokračovat. Práce v patrech, kde se našlo i ohnisko požáru, mohou podle technika trvat i několik měsíců.

Podle ředitele by opravy mohly být financované zatím z pojistky. "Vše je to nyní v režii pojišťovacího makléře a uvidíme, co vše pojistka pokryje," řekl. Radní Ústeckého kraje ve čtvrtek schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žije se u nás důchodcům dobře? Lidé řekli, kde vidí největší problémy

26.02.2020 02:02 Aktualizováno Anketa serveru EuroZprávy.cz:- Redakce serveru EuroZprávy.cz uspořádala na sociální síti anketu, v…

Z Íránu dorazilo 11 Čechů, u šesti už testy vyloučily koronavirus

25.02.2020 19:00 Aktualizováno Testům na nový typ koronaviru způsobující nemoc Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů…

Soud v Pardubicích vyslechl ženu, která měla ubít matku sekerou

25.02.2020 15:47 Aktualizováno Krajský soud v Pardubicích dnes začal projednávat případ ženy, která vloni v červenci podle…

Policie obvinila muže za smrt jeho známého v kanálu, hrozí mu až 18 let…

25.02.2020 15:03 Policie obvinila třiadvacetiletého muže, který podle ní loni na podzim v Praze škrtil tkaničkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama