Vejprty po smrtícím požáru: Vyšetřování na místě skončilo, nastupuje četa psychologů

Policie ukončila vyšetřování na místě požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při němž zemřelo osm lidí. Zástupci města dnes objekt prohlédli. S péčí o přeživší klienty domova pomáhají psychologové. Radnice dnes zahájila veřejnou sbírku. V nemocnicích zůstávají po požáru čtyři lidé, stav jednoho muže je stále kritický. Vejprty chtějí co nejdříve zprovoznit alespoň část objektu pro ubytování 11 klientů.

policie
doporučujeme

Po požáru záchranáři ošetřili 30 lidí, většinu zdravotníci propustili z nemocnic hned v neděli. V nemocnicích Krajské zdravotní jsou ještě tři muži. "Pacient, který je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Chomutově napojen na plicní ventilaci, je stále v kritickém stavu. Muž ošetřený s popáleninami, který je naopak v dobrém stavu, zatím na lůžkovém oddělení chirurgického oddělení zůstává," řekl dnes ČTK mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

V mostecké nemocnici je jeden pacient na standardním lůžku interního oddělení. V městské nemocnici v Kadani je jeden muž, kterého dnes přeložili z jednotky intenzivní péče na interní oddělení. ČTK to řekla Lenka Pešová z vedení nemocnice.

Kriminalisté s vyšetřovatelem hasičů sbírali v neděli a pondělí stopy na místě tragédie. "Vyšetřování na místě skončilo, k příčině se zatím nebudeme vyjadřovat," řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Alena Bartošová. Dílčí informace poskytne policie na tiskové konferenci ve čtvrtek. Událost šetří jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Klienti domova, kteří přežili a z nemocnice je zdravotníci propustili, se vrátili do Vejprt. "Teprve teď jim dochází, co se stalo, že přišli o kamarády," řekla ČTK starostka Jitka Gavdunová (ODS). "Dneska nastupuje celá četa psychologů, které zařídil Ústecký kraj. Klienti postrádají kamarády, ptají se na ně, opravdu tu pomoc potřebují," uvedla starostka.

Hořet začalo v neděli před 5:00 ve společenské místnosti, odkud se požár rozšířil do dalších dvou pokojů. Budova je prolitá vodou. "Už jsme připravili vysoušeče a máme připravenou úklidovou četu. Máme i nabídky od sanačních firem, rádi bychom měli na místě takovou firmu od začátku. Úřad práce nám na tři měsíce zajistil pět lidí, které využijeme v budově," uvedla starostka. V rámci opravy objektu by chtěla radnice podle Gavdunové zvýšit bezpečnostní opatření.

Ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček dnes ČTK řekl, že by rád zprovoznil v řádu dnů přízemní část budovy, aby se do ní mohlo vrátit 11 klientů. "Ve středu chceme obnovit elektřinu a topení. V přízemí je jídelna, kuchyň, kancelář, takže bychom měli zvládnout omezený provoz," uvedl Koláček. Společenská místnost prohořela na půdu, proto stav budovy posoudí ve středu statik. "Hlavní motivace zprovoznění je udělat maximum pro to, abychom klienty nemuseli na pár dní někam stěhovat, protože to by byl další stresový faktor, další ubytujeme v rámci naší organizace," řekl Koláček.

Město dnes zahájilo veřejnou sbírku na rekonstrukci domu a pomoc klientům domova Kavkaz, kteří přišli při požáru prakticky o všechno. Ústecký kraj chce radnici poslat milion korun a požádal stát o pět milionů pro Vejprty. Úřad práce tento týden vyplácí klientům nebo jejich opatrovníkům okamžitou finanční pomoc v rozsahu 10.000 až 50.000 korun na osobu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal…

22.09.2020 14:01 Aktualizováno Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává…

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se…

22.09.2020 13:53 Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni…

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt…

22.09.2020 13:08 Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama