Velká výprava se nechystá. Za papežem pojedou z Česka jen menší skupiny lidí

Česká a moravská biskupství neorganizují hromadné výpravy na Slovensko, které příští týden navštíví papež František. Na cestu se připravují spíše jednotlivci a menší skupiny. Autobusy vypraví některé farnosti a cestovní kanceláře specializované na církevní turistiku.

Papež František

Mnoho lidí odrazují komplikace spjaté s cestováním přes hranice v době pandemie a spokojí se s televizními přenosy. Většina českých věřících, kteří se na Slovensko vydají, si z Františkova programu vybrala mši v Šaštíně nedaleko moravsko-slovenských hranic, zjistila ČTK v anketě.

Většina dotázaných zástupců biskupství a farností uvedla, že výpravy poutníků nijak neregistrují a že vědí spíše jen o jednotlivcích, kteří se na Slovensko chystají. Dva autobusy pro věřící vypravuje do Maďarska Českomoravská Fatima v Koclířově na Svitavsku, jeden autobus vyšle brněnská CK Hladký. "Víme o tom, že některé farnosti vypravují svoje autobusy - z Otrokovic a Bánova, což je Zlínský kraj, ale třeba i z děkanátu Hranice, kde to organizuje farnost Soběchleby," řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

"Pokud někdo pojede, tak individuálně, nevím ani o žádných organizovaných výpravách z farností," řekl mluvčí biskupství plzeňského Pavel Říha. "Nic v této souvislosti neorganizujeme. Doslechl jsem se pouze o jednom člověku, který tam jede," uvedl také například rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové Petr Zadina.

Arciděkan pardubické farnosti Antonín Forbelský se na Slovensko chystá vlastním autem, podobně pojede ještě několik věřících. "Vím o třech lidech z Pardubic, dvou z Mikulovic a dvou z Chrudimi, všichni ale cestují individuálně," řekl Forbelský. Podle něj nejsou naplněné ani dva autobusy na papežovu návštěvu v Budapešti, která cestě na Slovensko předchází, jeden musel být odvolán.

Ani farnost Velehrad na Uherskohradišťsku autobus na Slovensko nevypraví. "Za sebe mohu říci, že jsem nezaznamenal, že by po tom byla poptávka ze strany farníků. Slyšel jsem jenom od jednotlivců, že by měli zájem se na Slovensko vypravit," uvedl kaplan farnosti Miroslav Herold.

Také z Kutné Hory podle arciděkana Jana Uhlíře pojedou spíše jednotlivci, stejnou zkušenost tlumočil mluvčí biskupství litoměřického Dominik Faustus. Podle benešovského faráře Marcela Timka věřící počítají spíše 18. září s návštěvou Tetína na Berounsku, kde jsou plánovány akce k 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily. "To je naše národní pouť," dodal Timko. Věřící z ostravsko-opavské diecéze budou podle mluvčího biskupství Pavla Siudy papežskou návštěvu sledovat prostřednictvím vysílání televize Noe, která nabídne přímé přenosy všech mší a dalšího programu.

Hlava katolické církve bude na Slovensku 12. až 15. září. Mše v Šaštíně nedaleko českých hranic, která je naplánovaná na poslední den papežovy návštěvy, je považována za její vrchol z hlediska návštěvnosti. Původně se předpokládalo, že se na ní sejde až 350.000 věřících. Na začátku tohoto týdne se registrovalo kolem 35.000 lidí, z toho 1400 ze zahraničí.

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Čeští elfové zpřístupnili databázi dezinformačních řetězových mailů

14.10.2021 08:47 Česká veřejnost má nyní k dispozici vyjímečný nástroj, jak si ověřit a odhlait masové šíření…

Design pomůže s problémem dezinformací. Zvol si info a mladí designéři…

13.10.2021 15:52 Organizace Zvol si info, která dlouhodobě zvyšuje mediální gramotnost na českých školách, se v…

Zákazníkům Bohemia Energy nehrozí, že nenajdou dodavatele

13.10.2021 13:20 Nehrozí, že současní zákazníci Bohemia Energy nenajdou nového dodavatele energií. Mají na to půl…

Odvolací soud potvrdil osvobození Parkanové a Staňka v kauze letounů CASA

13.10.2021 12:50 Aktualizováno Osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a jejího někdejšího…

Plynárenský svaz mírní paniku. Lidé mají na změnu dodavatele dost času

13.10.2021 12:45 Institut dodavatele poslední instance nebyl v takovém rozsahu, jako bude nyní po krachu Bohemia…

Související:

Právě se děje

reklama