Vepřín na Rokycansku zasáhl požár, uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Při nočním požáru rozlehlého zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku uhořelo na 300 chovných prasnic a 1300 selat. Škodu hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes ČTK jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Po 17:00 hasiči ukončili zásah a předali místo majiteli, který bude řešit odstraňování následků. Kvůli události jednal v Rokycanech krizový štáb, příčinu vzniku požáru vyšetřovatelé zjišťují.

Vepři

K požáru na severu okresu Rokycany vyjelo 11 jednotek v neděli před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu hodinu po půlnoci. Později přijeli na místo vyšetřovatelé Technického ústavu požární ochrany a Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, událost shora monitoroval dron, řekl Poncar.

"Je to neštěstí. Hlavně, že nedošlo k újmě na lidských životech," uvedl Petr Saro, předseda představenstva postižené firmy Integro a.s. Kladruby. Patří do pražské skupiny Tekro, která se zabývá chovem dojnic, prasat i drůbeže a zpracováním masa.

"Vzájemně jsme se informovali. Je to mimořádná situace, kterou ještě nikdo z nás neřešil," řekl starosta Rokycan Václav Kočí. Na místě požáru byli hasiči, policie, vlastník provozovny, veterináři, pracovníci kafilérie a pojišťovny. Podle Kočího jsou v místě neštěstí dva velké problémy. "První jsou zbytky zvířat, které nelze likvidovat na skládce. A dále na zvířata spadla střecha s izolacemi s eternitovou krytinou. Takže se mají likvidovat zvlášť zvířata a zvlášť nebezpečný odpad, tedy eternit (azbest), jestli se to potvrdí," řekl starosta.

"Lehká kontaminace azbestem tam patrně bude," řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat z Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý. Chovatelé by měli ve zcela zničeném objektu demontovat technologie, v úterý se začnou uhořelá zvířata nakládat. "Základně se to očistí od kontaminantů a půjde to spálit do kafilerky v Mimoni," uvedl Bílý. Událost je vedená jako nedbalostní trestný čin s velkou škodou.

Dalších 10.000 prasat v chovu by mělo být v pořádku. Chovatel podle Bílého nemá volné lidi a hledá firmy, které s likvidací pomohou. Pomoc údajně nabídli okolní zemědělci i firmy. Bílý ocenil spolupráce Integra se záchrannými i odbornými složkami. "Chtějí to udělat dobře, tedy jak demontáž konstrukce, tak separaci odpadů" uvedl. Na likvidaci desek s azbestem má v úterý nastoupit specializovaná firma. Podle Bílého by bylo ideální, aby byla mrtvá zvířata odvezená do konce týdne, jinak by se mohla rozkládat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje