Verdikt v kauze Promopro bude řešit Ústavní soud, dostal stížnost

Verdiktem v případu Promopro se bude zabývat Ústavní soud. První z odsouzených podal stížnost, zjistila ČTK z justičních databází. Soudy v kauze potrestaly skupinu podnikatelů v souvislosti se zakázkou na audiovizuální techniku pro české předsednictví EU. Podle informací ČTK je pisatelem stížnosti Jaroslav Veselý.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

soudy
doporučujeme

Pravomocné tresty dostalo devět podnikatelů, někteří se neúspěšně obraceli ještě na Nejvyšší soud. Obžaloba se týkala zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády.

Tehdejší šéf Promopra Veselý podle rozsudku společně s jednatelem hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimilem Maxou předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.

Ostatní odsouzení podnikatelé podle rozsudku nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat. Vytvářeli podle soudu falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.

Všichni obžalovaní podnikatelé dostali nepodmíněné tresty vězení, případně také zákazy činnosti a povinnost hradit škodu. Nejpřísnější trest - devět let vězení - si vyslechli Maxa a Veselý.

Jediný Václav Čada původně odešel s podmínkou, odvolací Vrchní soud v Praze mu ale trest zpřísnil na 3,5 roku nepodmíněně. Vinu všichni popírali, proces označovali za politickou objednávku. Nejvyšší soud dovolání pětice odsouzených odmítl obsáhlým usnesením loni v září.

Kromě podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny s odůvodněním, že jejich skutek nebyl trestným činem. Úředníci vycházeli z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biskupové vyzvali věřící, ať oslaví vzkříšení Krista světlem svic

04.04.2020 10:38 Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící, kteří se nebudou moci zúčastnit velikonoční vigilie,…

Na Olomoucku hořela farma, škoda půl milionu. Další požáry na Jihlavsku

04.04.2020 09:07 Škodu za zhruba půl milionu korun způsobil požár hospodářského stavení a stodoly ve Vilémově na…

Ruská menšina v Česku se zapojila do pomoci proti koronaviru

04.04.2020 09:04 Do dobrovolné pomoci v boji proti epidemii koronaviru se zapojila i ruskojazyčná menšina v Česku.…

Další skupina turistů se po izolaci v Rakousku vrátila do Česka

04.04.2020 08:58 Do republiky se vrátila další skupina českých turistů z Rakouska, která kvůli koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy