Větrné bouře v Česku: Hasiči měli 600 výjezdů, tisíce odběrných míst byly bez elektřiny

Silné bouře v pondělí večer a v noci na dnešek přerušily dodávky proudu až do 46.000 odběrných míst v síti energetické firmy ČEZ. Dnes ráno se ještě objevovaly další poruchy kvůli pádům stromů poškozeným v noci bouřkami. Dnes k 12:00 bylo bez elektřiny 3700 míst. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Devět poruch elektrického vedení evidovala po bouřkách také energetická firma E.ON.

Přidejte svůj názor

Silný vítr s sebou přináší větší počet výjezdů k popadaným nebo nalomeným stromům, které brání plynulé dopravě na pozemních komunikacích. (11. května 2020).
doporučujeme

Ráno už ale bylo v její síti bez proudu jen několik desítek míst na Kroměřížsku, řekla ČTK mluvčí firmy Martina Slavíková.

Bouře s krupobitím, přívalovými dešti i sněžením zasáhly v pondělí odpoledne a večer velkou část Česka. Na většině území republiky foukal také silný vítr, který podle meteorologů dosahoval místy v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Největší počet poruch na vedení elektřiny kvůli bouřkám byl podle mluvčí ČEZ v pondělí kolem 22:00, kdy energetici evidovali asi čtyři desítky poruch a 46.000 míst bez proudu. Nejhorší byla situace v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Během noci se pak podle Holingerové dařilo ČEZ poruchy rychle odstraňovat, takže k 07:00 jich už byly jen dvě desítky a bez elektřiny bylo 9500 odběratelů. Ráno se pak ale objevily ještě další nové poruchy, když vedení poškodily pády stromů poškozených v noci bouřkami. Počet míst bez proudu proto do 10:00 zase stoupl až na 13.000. K poledni bylo poruch v síti ČEZ 16 a počet odběratelů bez elektřiny klesl pod čtyři tisícovky.

Hasiči vyjeli od pondělního odpoledne, kdy Česko zasáhl silný vítr a déšť, ke stovkám případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic a železničních tratí, někde vítr poškodil střechy, které bylo potřeba zajistit, a rovněž čerpali vodu ze zatopených míst. Celkem hasiči vyjeli od pondělních 14:00 do dnešních 10:00 ke zhruba 660 takovým případům, přičemž nejvíce práce měli v Libereckém, Královéhradeckém, Ústeckém a Středočeském kraji. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Nicole Studená.

Největší nárůst událostí způsobených větrem a bouřkou hasiči podle mluvčí zaznamenali v pondělí mezi 14:00 a 21:00, kdy vyjeli k 461 událostem. Do půlnoci jich pak ještě přibylo 120 a dalších 75 do dnešního dopoledne.

Silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem postupovaly v pondělí od jihu Česka směrem na severovýchod. Spolu s tím se v republice výrazně ochladilo a ve vyšších polohách pak napadlo přes deset centimetrů sněhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milion chvilek chystá na 9. června protestní pochod v Praze

28.05.2020 22:07 Spolek Milion chvilek uspořádá 9. června v Praze protestní pochod ze Staroměstského náměstí k úřadu…

Většina neziskovek bude mít problém zajistit dál služby

28.05.2020 17:52 Většina neziskových organizací v Česku bude mít v příštím půlroce kvůli koronavirové krizi problém…

Jeden z mobilních operátorů má výpadek. Týká se volání, internetu i TV

28.05.2020 16:53 Aktualizováno Společnost Vodafone se dnes odpoledne potýká s výpadky, které se týkají telefonních hovorů,…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy