Většina Čechů souhlasí s přísnějším posuzováním morálky u politiků

Tři pětiny Čechů se domnívají, že morálka politiků by měla být posuzována přísněji než u ostatních lidí. V odpovědi na otázku, zda by při posuzování politiků měl být brán v úvahu i jejich soukromý život, je ale společnost rozdělena na dva přibližně stejně velké tábory. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj také přibývá lidí přesvědčených o tom, že spory a aféry v politice a veřejném životě zveličují novináři.

Pro to, aby morálka politiků byla posuzována přísněji, se v průzkumu vyslovilo 60 procent dotázaných. Dalších 35 procent respondentů bylo přesvědčeno, že pro politiky platí stejná morálka jako pro všechny ostatní. "Pouze tři procenta oslovených odpověděla, že politici se často dostávají do obtížných situací a lidé by jim měli leccos odpustit," uvádí CVVM. Zbylá dvě procenta respondentů neměla na položenou otázku jasný názor.

V názorech na posuzování morálky politiků docházelo v minulých letech jen k drobným výkyvům. Výraznější změnu zachytil pouze výzkum z března 2018, kdy klesl o sedm procentních bodů podíl respondentů, kteří by morálku politiků posuzovali přísněji. Letošní výzkum znamená návrat k hodnotám z předchozích výzkumů.

Že by hodnocení morálky politiků mělo zahrnovat i jejich soukromý život, bylo letos v březnu přesvědčeno 49 procent dotázaných. Opačný postoj, tedy že posuzování politiků má vycházet pouze z jejich jednání v politice, zastávalo 46 procent respondentů.

Výzkum CVVM se zabýval rovněž postojem veřejnosti ke sporům, problémům a aférám, které se objevují v politickém a veřejném životě České republiky. Podle čtyř pětin dotázaných patří spory, problémy a aféry k životu, vyskytují se i v jiných demokraciích, ale je často těžké se v nich vyznat. Tomu, že se spousta vážných problémů a afér zatajuje, věří také přibližně čtyři z pěti Čechů.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných souhlasily s tvrzením, že problémy a aféry v politickém a veřejném životě "nafukují" novináři. Od roku 2015 souhlas s tímto výrokem podle CVVM roste. Před dvěma lety výrazně převážil nad nesouhlasem a v současnosti je na svém dosavadním maximu.

"O názorech občanů na politickou kulturu v naší zemi vypovídá jistě i to, že si téměř dvě třetiny Čechů myslí, že ve sporech a aférách, které se ve veřejném životě objevují, jde hlavně o vyřizování osobních účtů," uvádí CVVM. Jen necelá polovina lidí se domnívá, že jde hlavně o vyřešení věcných sporů. I tak je to nejvíc od roku 2002, kdy CVVM začalo toto téma zkoumat.

Průzkum CVVM se konal od 29. února do 11. března letošního roku. Zapojilo se do něj 1012 lidí ve věku od 15 let.

Související

Vláda ČR Komentář

Změní se tuzemská politika? Nečekejme od vlády reformy, ale snahu o udržení se

Není tajemstvím, že politika výrazně ovlivňuje životy lidí. A většina z nás dobře ví, že vždy budou existovat skupiny lidí, kterým bude na politickém systému něco vadit, asi se vždy najdou i lidé, kteří budou kritizovat každou politickou reprezentaci. A asi se vždy najdou tací, kterým bude vadit jakákoliv zmínka o tom, že existují čísla, která něco říkají.

Více souvisejících

politici Poslanecká sněmovna češi průzkumy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 11 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

Útok nožem na škole ve Walesu: Mezi zraněnými je údajně i učitelka

Britská média ve středu informovala o rozsáhlém policejním zásahu ve škole ve městě Ammanford na jihu Walesu. Při útoku nožem tam tři lidé utrpěli zranění, podle deníku The Telegraph má mezi nimi být i učitelka. Podezřelá osoba byla zadržena. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy