Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání

Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání, místy se ale už objevují zdraví nebezpečné bakterie sinice. Na některých místech tak už v první čtvrtině letních prázdnin platí zákaz koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Zákaz koupání hygienici vyhlásili například na Vysočině v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička v okrese Havlíčkův Brod. U Sedlice nyní hygienici prodloužili zákaz, který vydali na konci června, a koupání v Kachličce zakázali ode dneška. V obou případech jsou na vině sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je na obou zmíněných místech na pátém, tedy nejhorším stupni kvality, kdy je už zdraví nebezpečná. Většina z 18 hygieniky aktuálně kontrolovaných přírodních koupališť na Vysočině má ale vodu zcela čistou nebo jen s mírně sníženou kvalitou.

Na nejhorším stupni je také voda na koupališti v Dolcích u Trutnova, kde proto dnes skončila koupací sezona. Rozbory zjistily zejména velký výskyt vodního květu. Provoz ostatních zařízení rekreačního areálu Dolce ale pokračuje. Na ostatních kontrolovaných místech v Královéhradeckém kraji je voda bez závad, jen po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku by se lidé měli raději osprchovat čistou vodou.

Kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu je pak na čtvrtém stupni kvality z pěti voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Voda je tam tedy nevhodná ke koupání, a to hlavně pro děti, těhotné ženy nebo lidi s alergiemi či oslabeným imunitním systémem. Mírně zhoršené vlastnosti má kvůli vyššímu výskytu chlorofylu voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku a v nádržích Bystřička a Horní Bečva na Vsetínsku. Po koupání na těchto místech hygienici lidem doporučují se osprchovat. Na dalších sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je voda v pořádku.

Také třeba Rybník Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku stále není vhodný ke koupání. Rozmnožily se v něm sinice. Další koupací místa, na nichž moravskoslezští hygienici tento týden kontrolovali kvalitu vody, jsou však na tom lépe. Voda v nich je vhodná ke koupání, s výjimkou nádrže Brušperk, kde nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Na čtvrtém stupni kvality vody jsou i koupaliště v Tanvaldu a Lesní v Liberci v Libereckém kraji. V obou případech to je kvůli nadlimitním hodnotám ukazatelů fekálního znečištění. Kvalita vody v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku se mírně zlepšila a je na druhém z pěti stupňů.

V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, ale pouze na druhý stupeň. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává voda na nejlepším, prvním stupni. V Brněnské přehradě se oproti předchozímu týdnu kvalita vody zlepšila ze třetího na druhý stupeň. Výjimkou je koupaliště Rakovec, kde je kvalita vody na třetím stupni, tedy zhoršená. Na třetím stupni je také rybník Suchý na Blanensku a přehrada Výrovice na Znojemsku. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

I v některých přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je zhoršená kvalita vody. Znečištění už dříve hygienici zjistili například v rybníku Rosnička na Svitavsku nebo oblíbeném písníku u Mělic na Pardubicku. Ve vzorcích z písníku u Mělic zjistili hygienici nedávno vyšší množství intestinálních enterokoků, což indikuje možné fekální znečištění.

Středočeská koupaliště mají většinou dobrou vodu. Jen na dvou místech, v Županovicích a jezeře Ostrá, je podle hygieniků kvalita vody zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. V Praze na koupališti Džbán je kvalita na třetím stupni a hygienici doporučují lidem, aby se po opuštění vody osprchovali. Na ostatních sledovaných koupalištích ve městě je kvalita na prvním či druhém stupni.

Většina jezer, zatopených lomů a přírodních nádrží v Ústeckém kraji má nadále vodu vhodnou ke koupání. Sinice či řasy se ale místy objevují v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku, kde je tak nyní voda nevhodná ke koupání. Na třetím stupni je voda v koupališti v Chabařovicích na Ústecku. V Plzeňském kraji není na žádném z kontrolovaných míst voda nevhodná ke koupání. Zhoršená jakost je pouze v jezírku Košutka v Plzni, ale to je podle hygieniků kvůli mikrobiologickým ukazatelům z předchozích let.

Související

Ilustrační foto

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 
Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy