Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání

Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání, místy se ale už objevují zdraví nebezpečné bakterie sinice. Na některých místech tak už v první čtvrtině letních prázdnin platí zákaz koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Jezero

Zákaz koupání hygienici vyhlásili například na Vysočině v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička v okrese Havlíčkův Brod. U Sedlice nyní hygienici prodloužili zákaz, který vydali na konci června, a koupání v Kachličce zakázali ode dneška. V obou případech jsou na vině sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je na obou zmíněných místech na pátém, tedy nejhorším stupni kvality, kdy je už zdraví nebezpečná. Většina z 18 hygieniky aktuálně kontrolovaných přírodních koupališť na Vysočině má ale vodu zcela čistou nebo jen s mírně sníženou kvalitou.

Na nejhorším stupni je také voda na koupališti v Dolcích u Trutnova, kde proto dnes skončila koupací sezona. Rozbory zjistily zejména velký výskyt vodního květu. Provoz ostatních zařízení rekreačního areálu Dolce ale pokračuje. Na ostatních kontrolovaných místech v Královéhradeckém kraji je voda bez závad, jen po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku by se lidé měli raději osprchovat čistou vodou.

Kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu je pak na čtvrtém stupni kvality z pěti voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Voda je tam tedy nevhodná ke koupání, a to hlavně pro děti, těhotné ženy nebo lidi s alergiemi či oslabeným imunitním systémem. Mírně zhoršené vlastnosti má kvůli vyššímu výskytu chlorofylu voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku a v nádržích Bystřička a Horní Bečva na Vsetínsku. Po koupání na těchto místech hygienici lidem doporučují se osprchovat. Na dalších sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je voda v pořádku.

Také třeba Rybník Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku stále není vhodný ke koupání. Rozmnožily se v něm sinice. Další koupací místa, na nichž moravskoslezští hygienici tento týden kontrolovali kvalitu vody, jsou však na tom lépe. Voda v nich je vhodná ke koupání, s výjimkou nádrže Brušperk, kde nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Na čtvrtém stupni kvality vody jsou i koupaliště v Tanvaldu a Lesní v Liberci v Libereckém kraji. V obou případech to je kvůli nadlimitním hodnotám ukazatelů fekálního znečištění. Kvalita vody v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku se mírně zlepšila a je na druhém z pěti stupňů.

V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, ale pouze na druhý stupeň. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává voda na nejlepším, prvním stupni. V Brněnské přehradě se oproti předchozímu týdnu kvalita vody zlepšila ze třetího na druhý stupeň. Výjimkou je koupaliště Rakovec, kde je kvalita vody na třetím stupni, tedy zhoršená. Na třetím stupni je také rybník Suchý na Blanensku a přehrada Výrovice na Znojemsku. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

I v některých přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je zhoršená kvalita vody. Znečištění už dříve hygienici zjistili například v rybníku Rosnička na Svitavsku nebo oblíbeném písníku u Mělic na Pardubicku. Ve vzorcích z písníku u Mělic zjistili hygienici nedávno vyšší množství intestinálních enterokoků, což indikuje možné fekální znečištění.

Středočeská koupaliště mají většinou dobrou vodu. Jen na dvou místech, v Županovicích a jezeře Ostrá, je podle hygieniků kvalita vody zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. V Praze na koupališti Džbán je kvalita na třetím stupni a hygienici doporučují lidem, aby se po opuštění vody osprchovali. Na ostatních sledovaných koupalištích ve městě je kvalita na prvním či druhém stupni.

Většina jezer, zatopených lomů a přírodních nádrží v Ústeckém kraji má nadále vodu vhodnou ke koupání. Sinice či řasy se ale místy objevují v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku, kde je tak nyní voda nevhodná ke koupání. Na třetím stupni je voda v koupališti v Chabařovicích na Ústecku. V Plzeňském kraji není na žádném z kontrolovaných míst voda nevhodná ke koupání. Zhoršená jakost je pouze v jezírku Košutka v Plzni, ale to je podle hygieniků kvůli mikrobiologickým ukazatelům z předchozích let.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v Českém…

10.08.2022 21:37 Aktualizováno Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

10.08.2022 21:11 Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje…

Práci si podle ministerstva našlo přes 101 tisíc ukrajinských běženců

10.08.2022 18:28 Aktualizováno Práci v Česku si našlo přes 101.000 ukrajinských uprchlíků, kteří do ČR utekli před ruskou invazí.…

Hasiči mají plán návratu evakuovaných do Hřenska, jasno má být v pátek

10.08.2022 17:11 Hasiči mají možný plán návratu evakuovaných obyvatel z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky.…

V Praze žije podle analýzy o asi 300 tisíc lidí víc než podle oficiální…

10.08.2022 15:45 Aktualizováno V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu…

Inflace v Česku dál roste, v červenci dosáhla 17,5 procenta

10.08.2022 11:35 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Hasiči by rádi Českému Švýcarsku předali další území, sčítají se škody

09.08.2022 21:25 Hasiči by chtěli ve středu správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území. Zda…

Dodávky ropy Družbou do Česka mají být obnoveny během několika dní

09.08.2022 18:03 Aktualizováno K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Vrchní státní zastupitelství má prověřit případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 16:50 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče kvůli dohledu nad předanými…

09.08.2022 13:34 Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro…

Související:

Právě se děje

reklama