Většina psychiatrů zaznamenala nárůst pacientů s depresemi a úzkostmi

Přes 80 procent psychiatrů zaznamenalo v době epidemie covidu-19 nárůst počtu pacientů s depresemi o 20 až 30 procent. Devět z deseti lékařů se ve své praxi setkalo také s vyšším výskytem úzkostných poruch, zpravidla o 30 až 40 procent.

Zdravotnictví

Pětina lékařů evidovala zvýšení počtu pacientů, kteří předčasně přerušili léčbu. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil od 10. května do začátku června mezi členy Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Výsledky ČTK poskytl mluvčí společnosti Jan Červenka. Dotazníkem bylo podle něj osloveno 600 až 700 ambulantních psychiatrů.

Příčiny nárůstu duševních nemocí podle psychiatra Martina Anderse souvisí s pandemickou situací. "Situace, v níž se celá společnost nachází kvůli pandemii, klade na lidskou psychiku obrovské nároky - jednak jsou to obavy z nemoci samotné a jejích důsledků, kterými mohla být i ztráta blízkých nebo přátel. Stejně závažné jsou sociálně-ekonomické aspekty, obavy za ztráty práce, jistoty příjmu, velmi náročné slaďování pracovního života například se školní docházkou dětí, oslabené sociální vazby," uvedl Anders.

Sedm z deseti pacientů, kteří už depresemi nebo úzkostmi trpěli, mělo větší potřebu kontaktů s lékařem. Asi třetina psychiatrů v dotazníku uvedla, že jim vzrostl počet nemocných, kteří nereagovali dostatečně na léčbu antidepresivy. Většina lékařů měla během epidemie zkušenost s tím, že někteří pacienti nechodili na kontroly kvůli obavě z nákazy covidem-19. Zanedbávání kontrol zaznamenávali lékaři i v jiných oborech.

Psychiatři také v dotazníku uváděli, že vnímají jako problém omezenou dostupnost psychoterapie, která je jednou z možností léčby. "Nedostupnost psychoterapeutické péče je dlouhodobý dluh našim pacientům, na jehož řešení se snaží odborná společnost ve spolupráci s dalšími odborníky a ministerstvem zdravotnictví spolupracovat," poznamenal předseda psychiatrické společnosti Pavel Mohr.

Na nárůst výskytu duševních nemocí upozorňovali psychiatři už po loňské první a druhé vlně epidemie. Navíc asi pětina lidí, kteří onemocnění covid19 prodělali, má psychické následky. Ty se podle psychiatrů projevují s různým odstupem po prodělané nemoci.

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Související:

Právě se děje