Více než 600 Čechů se vrátilo přes Německo speciálními autobusy

Více než 600 Čechů se kvůli koronaviru v posledních dnech vrátilo přes Německo do své vlasti speciálně vypravenými autobusy. ČTK a České televizi to dnes v Berlíně řekl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský. Zatímco dosud většina autobusů jezdila z Frankfurtu nad Mohanem, dnes večer první dva se zhruba 70 lidmi vyrazily přímo od budovy české ambasády v německé metropoli.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Jsou to různé destinace, je to Bali, je to Honolulu, ale je to třeba i Kanada, Londýn, Paříž," vyjmenoval Podivínský některá místa, odkud se lidé přes Německo v době epidemie nemoci způsobené koronavirem vrací do Čech. V uplynulých dnech jich bylo vždy kolem 80 až 100.

"Cestujeme z Kuby. (O autobusovém spoji) jsme se dozvěděli z aplikace DROZD. Letenku jsme měli původně z Kuby do Moskvy a z Moskvy do Prahy. Aeroflot nám to zrušil a přerezervoval nám to sem do Berlína," řekl ČTK ke své cestě muž, který se představil jako Slávek.

Stejně jako všichni ostatní ze 70 vracejících se Čechů měl dnes na sobě roušku a před nástupem do autobusu, v němž byla sedadla pokrytá plastovou fólií, musel projít dezinfekcí rukou. U té asistovala dvojice členů hasičského záchranného sboru v celotělových ochranných oblecích.

Podobné okamžiky budou u české ambasády v centru německé metropole k vidění i v dalších dnech. Speciální autobusy budou podle Podivínského, jehož úřad na pozemku velvyslanectví pro navrátilce zřídil mimo jiné vyhřívaný stan, vypravovány, dokud bude potřeba.

Vedle organizace autobusů pro Čechy, kteří se nemají jak jinak vrátit do vlasti, v těchto dnech zaměstnanci ambasády také často lidem pomáhají i dostat se do Německa. Někdy se totiž stane, že je letecké společnosti nechtějí pustit do letadel do spolkové republiky. "Takže jim vystavujeme potvrzení z ambasády, že jménem české vlády garantujeme transfer ze Spolkové republiky Německo do České republiky," uvedl Podivínský.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zasloužíš kulku do hlavy, píší lidé nakaženým Čechům. Kde se v nich bere…

02.04.2020 22:59 Tomáš, který byl pozitivně testován na COVID-19, žije společně s dětmi a manželkou v jedné z obcí…

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

02.04.2020 17:48 Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v…

Ve FN Hradec Králové zemřela pacientka s nákazou COVID-19

02.04.2020 16:54 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela devětasedmdesátiletá pacientka s…

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

02.04.2020 16:47 Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována…

Související:

Právě se děje

Další zprávy