Více než polovina Čechů omezuje sledování dění kolem covidu, ukázal průzkum

Více než polovina Čechů záměrně omezuje množství informací, které se k nim o koronaviru dostávají. I přesto je ale podle listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zájem o dění kolem epidemie značný.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Denně ho v televizním a rozhlasovém vysílání, tištěných novinách či časopisech sledují tři pětiny lidí, na internetových zpravodajských serverech, blozích, diskuzních fórech a sociálních sítích pak téměř polovina veřejnosti.

Sledování dění kolem koronaviru prostřednictvím rádia, televize či tištěných novin nebo časopisů bylo nejvíce frekventované u lidí starších 65 let, když se mu alespoň jednou denně věnovaly více než tři čtvrtiny z nich. "S klesajícím věkem klesá také frekvence sledování tohoto dění prostřednictvím uvedených sdělovacích prostředků, a u nejmladší věkové kategorie 18 až 24 let denní sledování nepřekračuje tři desetiny populace," sdělili autoři průzkumu.

Věk hraje roli i u sledování dění kolem koronaviru na internetových zpravodajských serverech, blozích, diskuzních fórech či na sociálních sítích. Denní sledování je však podle CVVM rovnoměrněji rozprostřeno napříč věkovými skupinami, s věkem neklesá, a osciluje přibližně kolem poloviny populace. "Zlom nastává až u nejstarší věkové skupiny starších 65 let, kde denní sledování uvádí přibližně pětina," uvedlo CVVM.

Nejvíce jsou lidé spokojeni s množstvím informací o způsobech, jak se lze před nákazou chránit. Za přiměřené je považují tři pětiny respondentů, zhruba desetina si myslí, že informací je málo, a více než čtvrtina uvedla že informací je mnoho.

Informování o aktuálním výskytu a šíření koronaviru považují za přiměřené už jen dvě pětiny obyvatel. Podobný podíl respondentů si myslí, že omezení, která zavádí vláda ČR v souvislosti šířením koronaviru v ČR, jsou přiměřeně informačně pokryta a stejně lidí považuje za přiměřené i informace k ekonomické podpoře.

Průzkum se uskutečnil od 30. října do 19. listopadu, zúčastnila se ho zhruba tisícovka obyvatel České republiky starších 18 let.

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Související:

Právě se děje

reklama