Vietnamci byli v Česku na koronavirus připraveni dříve než ostatní. Blogerka prozradila proč

Česko začalo reagovat na pandemii koronaviru v březnu, kdy se na našem území objevily první tři případy. Nešlo si ale nevšimnout, že vietnamská komunita dlouhodobě žijící u nás už byla připravena. A to natolik, že v některých městech předčila všechny ostatní.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Kdo byl pozorný, mohl si všimnout, že vietnamská komunita žijící v Česku se na covid-19 připravila skvěle. Jejich večerky a restaurace nabízely dezinfekci a místy i roušky jako jedny z prvních a server EuroZprávy.cz eviduje hned několik měst, kde právě Vietnamci jako první nabízeli pomoc i ostatním. Například formou nápojů pro složky IZS zdarma.

Na to upozornil i Český rozhlas, který připomněl, že  v době, kdy celý svět trpěl nedostatkem ochranných pomůcek, darovali Vietnamci žijící v Česku zdravotníkům i svým sousedům stovky roušek a ochranných rukavic z vlastních zásob. 

Populární blogerka Do Thu Trang tvrdí, že se zapojili velmi aktivně i díky tomu, že věděli, co se děje. A jak dodává, věděli to pravděpodobně dříve, než si to většina lidí stačila uvědomit.

"Když jsem někdy v půlce ledna odjížděla od našich, tak už byli připravení – měli balíček dezinfekce a už měli objednané roušky. Z českých médií neslyšeli vůbec nic, ale veškeré informace a upozornění si posílali mezi sebou v komunitě," říká.

Opatrnost přitom často vycházela i z obavy, jak by zvládli pobyt v české nemocnici. "Například moje maminka neumí česky. A ve Vietnamu je ve zvyku, že pokud onemocní nějaký člen rodiny, tak k němu chodí nejen ta užší rodina, ale i známí a sousedi a snaží se co nejvíc pomáhat. Kdyby se někdo z nich nakazil, byl by to obrovský problém," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínka za schvalování útoku v Christchurchi je pravomocná

14.07.2020 14:43 Dvouletý podmíněný trest, který soud uložil Renátě Pelikánové za schvalování teroristického útoku…

V Moravskoslezském kraji přibylo 30 případů koronaviru, s testováním…

14.07.2020 14:31 V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat 30 případů nákazy koronavirem…

Pošťáci nezastihli doma lidi, kteří se izolovali. Stížností však prý…

14.07.2020 13:33 Epidemie koronaviru si vyžádala i větší poptávku po poštovních službách, jelikož lidé během ní…

Názory lidí na povinné roušky na Jihlavsku se různí. Některým vadí, jiným…

14.07.2020 13:00 Od dnešní patnácté hodiny musí lidé na Jihlavsku znovu povinně nosit roušky. Mít ji nemusí venku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy