Vláda za týden rozhodne, jak budou letos vypadat vánoční trhy

Vláda počítá s tím, že prodej vánočních stromků, kaprů a ozdob bude možný. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O vánočních trzích bude vláda jednat za týden, opatření se podle něj ladí s ministerstvy kultury a průmyslu a obchodu.

Vánoční trhy

Ministr zopakoval, že od konce listopadu je pravděpodobné, že ČR bude ve třetím, prostředním, stupni protiepidemických omezení stanovených protiepidemickým systémem (PES).

"Zatím jsme se o čertech, Mikuláších a andělích nebavili," uvedl ministr k blížícímu se prosincovému svátku. Už na začátku prosince podle něj budou ale ve třetím stupni otevřené s omezeními restaurace a obchody. Umožněno bude také setkávání až 50 lidí venku nebo deseti uvnitř.

Připravované opatření podle Blatného velmi podrobně určí, co bude v souvislosti s vánočními trhy povoleno a za jakých podmínek.

Vláda umožní prodej vánočních ozdob

Na farmářských trzích i ve vybraných obchodech bude povolený prodej vánočních ozdob. Režim bude podobný jako u výjimky pro prodejce pietního zboží. Po mimořádném jednání vlády to dnes novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na farmářských trzích měli nyní výjimku jen prodejci potravin či pietního zboží. Před Dušičkami vláda povolila prodej i těm obchodům, které nabízejí výzdobu na hroby, svíčky a další podobné zboží. "Jsem i rád, že se k těm vánočním drobným produktům, jako jsou kapři či stromky, rovněž budou moci započítat vánoční ozdoby, což není úplně nepodstatná věc. Na těch trzích, které budou, nebo v těch obchodech, kde to budou moci nabízet mimo běžného sortimentu, který je spjat s pietními aktivitami či produkty typů svíček, se budou moci nabízet i vánoční ozdoby," řekl Havlíček.

Pro farmářské trhy mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) od pondělí platit stejná pravidla jako pro obchody, tedy kapacitně 15 metrů čtverečních na jednoho člověka. Pro farmářské trhy nyní platil limit 400 metrů čtverečních pro nejvýše 20 lidí. Výměru kritizovala Asociace farmářských tržišť České republiky. Nařizuje podle ní, že na jednoho člověka na farmářských trzích má připadat plocha čtyři krát pět metrů, přitom pro dvoumetrový rozestup stačí plocha dva krát dva metry, uvedla. Navíc organizátor je podle ní na rozdíl od supermarketů přímo zodpovědný za to, kolik lidí se v místě pohybuje. Prostor trhů je přitom volně přístupný.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje