Vláda za týden rozhodne, jak budou letos vypadat vánoční trhy

Vláda počítá s tím, že prodej vánočních stromků, kaprů a ozdob bude možný. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O vánočních trzích bude vláda jednat za týden, opatření se podle něj ladí s ministerstvy kultury a průmyslu a obchodu.

Vánoční trhy
doporučujeme

Ministr zopakoval, že od konce listopadu je pravděpodobné, že ČR bude ve třetím, prostředním, stupni protiepidemických omezení stanovených protiepidemickým systémem (PES).

"Zatím jsme se o čertech, Mikuláších a andělích nebavili," uvedl ministr k blížícímu se prosincovému svátku. Už na začátku prosince podle něj budou ale ve třetím stupni otevřené s omezeními restaurace a obchody. Umožněno bude také setkávání až 50 lidí venku nebo deseti uvnitř.

Připravované opatření podle Blatného velmi podrobně určí, co bude v souvislosti s vánočními trhy povoleno a za jakých podmínek.

Vláda umožní prodej vánočních ozdob

Na farmářských trzích i ve vybraných obchodech bude povolený prodej vánočních ozdob. Režim bude podobný jako u výjimky pro prodejce pietního zboží. Po mimořádném jednání vlády to dnes novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na farmářských trzích měli nyní výjimku jen prodejci potravin či pietního zboží. Před Dušičkami vláda povolila prodej i těm obchodům, které nabízejí výzdobu na hroby, svíčky a další podobné zboží. "Jsem i rád, že se k těm vánočním drobným produktům, jako jsou kapři či stromky, rovněž budou moci započítat vánoční ozdoby, což není úplně nepodstatná věc. Na těch trzích, které budou, nebo v těch obchodech, kde to budou moci nabízet mimo běžného sortimentu, který je spjat s pietními aktivitami či produkty typů svíček, se budou moci nabízet i vánoční ozdoby," řekl Havlíček.

Pro farmářské trhy mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) od pondělí platit stejná pravidla jako pro obchody, tedy kapacitně 15 metrů čtverečních na jednoho člověka. Pro farmářské trhy nyní platil limit 400 metrů čtverečních pro nejvýše 20 lidí. Výměru kritizovala Asociace farmářských tržišť České republiky. Nařizuje podle ní, že na jednoho člověka na farmářských trzích má připadat plocha čtyři krát pět metrů, přitom pro dvoumetrový rozestup stačí plocha dva krát dva metry, uvedla. Navíc organizátor je podle ní na rozdíl od supermarketů přímo zodpovědný za to, kolik lidí se v místě pohybuje. Prostor trhů je přitom volně přístupný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se zčásti otevřou muzea, galerie a památky. Počet návštěvníků bude…

02.12.2020 10:11 Ve čtvrtek se v Česku po více než šesti týdnech zčásti otevřou muzea a galerie, lidé také mohou jít…

Bývalý pražský imám Shehadeh nepodal dovolání, trest za podporu terorismu…

01.12.2020 15:44 Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k…

Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě

01.12.2020 12:37 Aktualizováno Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama