Vlekaři si letošní sezonu většinou chválí, ze zisků uhradí loňské ztráty

Letošní zimní sezonu si provozovatelé lyžařských areálů v Česku většinou chválí. Ze zisků chtějí uhradit ztráty z loňské zimy, kdy byly sjezdovky zavřené kvůli protiepidemickým opatřením. Koronavirus ale ovlivnil i letošní sezonu, až do únorového rozvolnění chyběli v některých střediscích zahraniční turisté. Komplikace působí i rostoucí ceny energií.

Lyžování, ilustrační fotografie.

Pro níže položené areály pak byla problémem například i obleva na začátku ledna, řekli provozovatelé ČTK. Některé areály už sezonu skončily nebo ji pomalu končí, jinde plánují jezdit ještě o Velikonocích.

Zimu si chválí například vlekaři na severu Čech. Pro některé areály v Libereckém kraji se dokonce řadí mezi nejlepší v jejich historii. Na Ještědu, kde sezona dneškem končí, lyžovalo za celou zimu asi 100.000 lidí. V předcovidových sezonách jich bývalo asi 65.000. Spokojení jsou i ve Ski bižu, která provozuje areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. Pokud jde o tržby, je to jejich nejlepší zima. Peníze jim pomohou zaplatit závazky odložené po loňské sezoně. Také provozovatelé areálů v Ústeckém kraji řadí zimu k nejlepším za posledních čtyři až pět let.

Naopak největšímu českému lyžařskému středisku ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších klesla návštěvnost proti době před pandemií asi o pětinu. Hlavním důvodem byly covidové restrikce, kvůli kterým v prosinci a v lednu nepřijeli lyžaři ze zahraničí. Po loňské ztrátové zimě se však středisko vrátí do zisku. Areál se nyní soustředí na dodělání provozních investic, kterým se nemohl kvůli covidu naplno věnovat. Současně bude dál připravovat velkou investici do propojení lyžařských areálů Medvědín a Svatý Petr.

Také Jeseníky se potýkaly s odlivem zahraničních turistů, v jejich případě hlavně Poláků. Přesto však i tamní provozovatelé hodnotí sezonu jako úspěšnou. Ani na Vysočině nebyla zima ztrátová, vlekaři ji vnímají spíše jako průměrnou. Také oni se chystají z výdělku platit i dluhy z minulé zimy.

Spokojení jsou v beskydských areálech na Frýdecko-Místecku. "Sezona byla určitě dobrá, mírně nadprůměrná. Nemám ještě přesná čísla, ale vypadá to, že by to mohlo být srovnatelné se zimou 2019/20 i se zimou před ní," řekl vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. Ztráty z loňska se sice nahradit nepodaří, bude ale alespoň možné zase investovat.

Pro nejvýše položený areál v Krušných horách na Klínovci je letošní sezona velmi dobrá. Návštěvnost může být nakonec vyšší než v plnohodnotné sezoně v roce 2019. Konec sezony plánuje až po Velikonocích.

Jako velmi podařenou hodnotí končící sezonu největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě. Překoná stotisícovou návštěvnost. O šest dní provozu ale připravilo areál oteplení a přívalové deště na počátku ledna. Obleva výrazně zasáhla i areál Nad Nádražím - Belveder v Železné Rudě. "Pokud by tohle nebylo, tak to byla výborná sezona," řekl provozovatel Ladislav Zísler. Naopak areály s nadmořskou výškou pod 800 metrů v Českém lese, v Přimdě a Caparticích měly sezonu velmi krátkou. Například v Přimdě, kde jsou odkázáni je na přírodní sníh, se lyžovalo pouze dva týdny.

Střediska, která jsou závislá na umělém zasněžování, výrazně pocítila zdražení energií. Týká se to mimo jiné areálů ve středních Čechách. Jednu z lepších sezon zažil například Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku. "Bohužel veškerý zisk padl víceméně do energií, takže se to neprojeví v hospodářském výsledku. Ale z hlediska tržeb to bylo dobré," řekl ČTK výkonný ředitel skiareálu Jaroslav Krejčí. Středisko v Chotouni u Prahy dokonce kvůli nárůstu cen energií drobně zdražilo jízdné.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

S koncem pomoci na hlavním nádraží bude dle Rakušana třeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Dluh Čechů vzrostl v prvním čtvrtletí o rekordních 407 miliard

18.05.2022 09:45 Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se…

RWE zahájila prodej svých zásobníků plynu v České republice

17.05.2022 17:04 Aktualizováno Německá energetická společnost RWE zahájila proces prodeje svých zásobníků plynu v České republice.…

Práci v Česku si našlo už přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny

17.05.2022 15:00 Práci v Česku si našlo přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přijetí úřadu práce nahlásili…

Rusnok hájí růst sazeb. Inflace by jinak dosáhla až 25 procent, tvrdí

17.05.2022 12:24 Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v České republice…

Žalobce podal obžalobu na soudce kvůli pokusu o sexuální nátlak na…

17.05.2022 12:12 Aktualizováno Případ pokusu o sexuální nátlak ze strany soudce brněnského soudu na nezletilou míří k soudu,…

V Česku vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky

17.05.2022 10:52 V ČR vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky i obnovitelných zdrojů. V aktuálním průzkumu…

Zemřel legendární herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Ministerstvo pracuje na energetickém tarifu, má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Související:

Právě se děje

reklama