Vleklý restituční spor: Vlastnictví pozemků pod pekárnou v Praze se musí řešit znovu, nařídil ÚS

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu otevřít spor o určení vlastnictví restituovaných pozemků v hodnotě stovek milionů korun pod pekárenským areálem v Praze-Jinonicích. Podle verdiktu pražských soudů restituenti pozemky získali a následně prodali neoprávněně, a tak parcely znovu patří státu. ÚS ale dnes vrátil spor prakticky na začátek, k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Justice se musí opět zabývat dobrou vírou restituentů a případným vydržením pozemků, což je jiná forma nabytí vlastnictví. 

Kauza má komplikovanou genezi. Na pozemcích, které původně patřily soukromým vlastníkům, vyrostla před rokem 1989 Pekárna Jihozápadní město. Na začátku 90. let restituenti získali pozemky zpět, ovšem problematickým způsobem.

Hlavní problém spočíval v tom, že parcely už byly zastavěné, restituenti tedy měli nárok na náhradu, nikoliv na jejich vydání. Navíc dohodu o vydání uzavíral nesprávný státní podnik, konkrétně Státní statek hlavního města Prahy místo Pražských pekáren a mlýnů. Restituenti ještě stihli v roce 2007 pozemky prodat společnosti Sallerova výstavba, než justice rozhodla o neplatnosti původní dohody o vydání.

Na ÚS se obrátila právě společnost Sallerova výstavba, která se kvůli rozhodnutí pražských soudů dostala do komplikované situace - pozbyla vlastnické právo k pozemkům a vynaložených peněz by se musela domáhat u restituentů. Ústavní soudci v podstatných částech stížnosti vyhověli.

ÚS v obecné rovině poukázal na "informační asymetrii" mezi restituenty a státními složkami, které v 90. letech majetek vracely. Restituenti měli méně informací, a pokud získali zpět nějaký majetek, měli oprávněnou důvěru ve správnost takového aktu, což je také případ jinonických parcel. "Takto založené důvěře oprávněné osoby náleží ochrana, která je srovnatelná s ochranou důvěry jednotlivce v akty státu," stojí v nálezu soudce zpravodaje Pavla Rychetského.

"Ze skutkových zjištění zároveň neplyne, že by restituenti uplatnili restituční nárok na vydání předmětných pozemků s úmyslem uvést státní podnik, který jim tyto pozemky vydal, v omyl, nebo s jiným nečestným úmyslem," rozhodl ÚS. Justice nyní bude vázaná právním názorem ÚS. Musí se znovu zabývat otázkou, zda restituenti následně nabyli vlastnické právo v dobré víře takzvaným vydržením.

Dalším aktérem sporu je společnost United Bakeries, která vlastní budovy na pozemcích a provozuje tam pekařskou výrobu. Právě ona podávala žalobu na určení vlastnického práva, na jejímž základě se obnovovalo vlastnictví státu. Firmu United Bakeries loni koupila pekárenská jednička na trhu Penam z Agrofertu. Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, do začátku roku 2017 koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), poté vložil své akcie do svěřenských fondů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel publicista Antonín Jaroslav Liehm, po roce 1968 emigroval

04.12.2020 18:44 Zemřel publicista, překladatel a filmový kritik Antonín Jaroslav Liehm, bylo mu 96 let. ČTK to dnes…

Nezletilý chlapec v Praze přežil pád zřejmě z 19. patra

04.12.2020 18:04 V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád…

Praha reaguje na rozvolnění, prodlouží provoz metra

04.12.2020 17:55 Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a…

Testování je nutné pro udržení otevřených obchodů, říká Blatný

04.12.2020 17:22 Lidé by se měli nechat testovat na covid-19, aby bylo možné i nadále zachovat otevřené obchody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama