Vleklý restituční spor: Vlastnictví pozemků pod pekárnou v Praze se musí řešit znovu, nařídil ÚS

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu otevřít spor o určení vlastnictví restituovaných pozemků v hodnotě stovek milionů korun pod pekárenským areálem v Praze-Jinonicích. Podle verdiktu pražských soudů restituenti pozemky získali a následně prodali neoprávněně, a tak parcely znovu patří státu. ÚS ale dnes vrátil spor prakticky na začátek, k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Ústavní soud ČR

Justice se musí opět zabývat dobrou vírou restituentů a případným vydržením pozemků, což je jiná forma nabytí vlastnictví. 

Kauza má komplikovanou genezi. Na pozemcích, které původně patřily soukromým vlastníkům, vyrostla před rokem 1989 Pekárna Jihozápadní město. Na začátku 90. let restituenti získali pozemky zpět, ovšem problematickým způsobem.

Hlavní problém spočíval v tom, že parcely už byly zastavěné, restituenti tedy měli nárok na náhradu, nikoliv na jejich vydání. Navíc dohodu o vydání uzavíral nesprávný státní podnik, konkrétně Státní statek hlavního města Prahy místo Pražských pekáren a mlýnů. Restituenti ještě stihli v roce 2007 pozemky prodat společnosti Sallerova výstavba, než justice rozhodla o neplatnosti původní dohody o vydání.

Na ÚS se obrátila právě společnost Sallerova výstavba, která se kvůli rozhodnutí pražských soudů dostala do komplikované situace - pozbyla vlastnické právo k pozemkům a vynaložených peněz by se musela domáhat u restituentů. Ústavní soudci v podstatných částech stížnosti vyhověli.

ÚS v obecné rovině poukázal na "informační asymetrii" mezi restituenty a státními složkami, které v 90. letech majetek vracely. Restituenti měli méně informací, a pokud získali zpět nějaký majetek, měli oprávněnou důvěru ve správnost takového aktu, což je také případ jinonických parcel. "Takto založené důvěře oprávněné osoby náleží ochrana, která je srovnatelná s ochranou důvěry jednotlivce v akty státu," stojí v nálezu soudce zpravodaje Pavla Rychetského.

"Ze skutkových zjištění zároveň neplyne, že by restituenti uplatnili restituční nárok na vydání předmětných pozemků s úmyslem uvést státní podnik, který jim tyto pozemky vydal, v omyl, nebo s jiným nečestným úmyslem," rozhodl ÚS. Justice nyní bude vázaná právním názorem ÚS. Musí se znovu zabývat otázkou, zda restituenti následně nabyli vlastnické právo v dobré víře takzvaným vydržením.

Dalším aktérem sporu je společnost United Bakeries, která vlastní budovy na pozemcích a provozuje tam pekařskou výrobu. Právě ona podávala žalobu na určení vlastnického práva, na jejímž základě se obnovovalo vlastnictví státu. Firmu United Bakeries loni koupila pekárenská jednička na trhu Penam z Agrofertu. Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, do začátku roku 2017 koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), poté vložil své akcie do svěřenských fondů.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 20:47 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje