Voda v rybnících se postupně horší. Někde radí po koupání sprchu

Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná. Na Vysočině dnes hygienici kvůli velkému množství sinic vydali zákaz koupání pro přehradu Trnávka na Pelhřimovsku.

Zhoršená kvalita vody je ve všech středočeských koupacích lokalitách na vodních nádržích Orlík a Slapy. Ještě hůř je na tom Nový rybník na Příbramsku a koupaliště Březnice, kde je voda nevhodná ke koupání. Nevyhovující je kvalita vody také v biotopu Loučeň na Nymbursku. Vnímaví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu chlorofylu vyhnout také Písníku Bakov nad Jizerou a jezeru Poděbrady na Nymbursku.

Zvýšený obsah chlorofylu a snížená průhlednost vody je třetí týden na přírodním koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Hygienici proto doporučují se po koupání osprchovat. Zdravotní obtíže mohou mít lidé výjimečně i po koupání v rybníku Chlumec a v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku a v jezeře Chmelař na Litoměřicku.

Zlepšení kvality vody vykazuje Hamerské jezero na Českolipsku a koupaliště v Tanvaldu. Koncem července znečistily obě vodní plochy přívalové deště. Podle hodnocení hygieniků je kvalita vody v Hamerském jezeře kvůli zvýšenému výskytu sinic aktuálně na stupni tři a lidé by se měli po vykoupání opláchnout čistou vodou.

Na západě Čech je lepší vyhnout se koupání v biotopu v Blovicích na jižním Plzeňsku, kde se přemnožily sinice. Zhoršená jakost vody je také v Košuteckém jezírku v Plzni. Přímo zákaz koupání platí od konce července pro Velký Rybník v Hroznětíně na Karlovarsku, ve kterém se přemnožil vodní květ a chlorofyl.

Ve východních Čechách jsou koupaliště většinou bez závad, včetně vodní nádrže Rozkoš či přehrady Seč. Zákaz koupání ale od středy platí v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku, kde o víkendu uhynuly kvůli výkyvům počasí stovky ryb.

Na Vysočině dnes hygienici vydali zákaz koupání pro téměř stohektarovou přehradu Trnávka poblíž obce Želiv na Pelhřimovsku, v jejíž vodě našli velké množství sinic. Zároveň prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku platný od konce července. Nevhodná ke koupání je nádrž Sedlice, jejíž voda představuje pro rekreanty zdravotní riziko kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu, uvedla krajská hygienická stanice.

Na severu Moravy stále platí zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku, a to kvůli vysokému množství sinic. Rizikovou zůstává nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde hrozí onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Na jihu Moravy by se zájemci o vodní radovánky měli raději vyhnout přírodnímu koupališti Letovice-Svitavice na Blanensku. Důvodem je vysoký obsah sinic a chlorofylu. Zhoršenou kvalitu vody hygienici zaznamenali Na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Koupat se tam lze, ale zvýšené množství chlorofylu může působit potíže vnímavým jedincům. Po plavání je proto dobré se osprchovat.

Související

Ilustrační fotografie.

Historie dvoudílných plavek. První bikiny oblékla striptérka a staly se symbolem nemravnosti

Ještě počátkem minulého století zakrývaly plavky většinu lidského těla, dnes ho naopak co nejvíce odhalují. První dvoudílné plavky, pro které se ujalo označení bikiny, byly uvedeny na trh před bezmála 80 lety a sklidily vlnu pohoršení a kritiky. Dokonce je na sebe tehdy nechtěla obléknout žádná modelka, a tak první bikiny předváděla striptérka. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než se na dvoudílné dámské plavky přestalo pohlížet s nevraživostí.
Ilustrační fotografie.

Voda v přírodních koupalištích je většinou vhodná ke koupání, platí ale i zákazy

Kvalita vody ve většině českých přírodních koupališť v Česku, která kontrolují hygienici, je nadále dobrá a lidé se v nich mohou koupat. Stále ale platí také několik zákazů, například na Vysočině v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v Plzni v jezírku Škodaland nebo v jihočeském kraji v nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Zavřené zatím zůstává i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, město už ho ale vyčistilo a znovu se napouští. Dnes hygienici v Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání ve vodní nádrži Skalka.

Více souvisejících

koupání rybníky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy