Voliči na Teplicku vybírají nástupce Kubery, účast ve 2. kole je bídná

Druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku provází i druhým dnem nadále nízký zájem voličů. Přestože v některých okrscích přišel v pátek větší počet lidí, první den volební účast nepřekročila devět procent. Dnes vypadá situace obdobně, zjistila ČTK. Hlasování, kterým voliči vyberou nástupce Jaroslava Kubery, končí ve 14:00.

Volby
doporučujeme

Volit mohou mezi teplickým primátorem Hynkem Hanzou (ODS) a ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nestraník za Senátor 21).

Kubera, který byl předsedou Senátu, v lednu nečekaně zemřel. Jeho nástupce v horní komoře měli lidé vybírat už na přelomu března a dubna, vláda ale hlasování odložila kvůli šíření nového typu koronaviru. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Vláda poté navrhla zákon, který konání voleb určil nejpozději na červen. Volby na Teplicku i nyní kvůli nákaze doprovázejí zvýšená hygienická opatření.

Nízká účast byla i v prvním kole, kdy vhodilo svůj hlas do urny necelých 16 procent voličů. Ve druhém kole bývá zájem nižší. Nejmenší účast ve druhém kole doplňovacích voleb byla v roce 2014 ve volebním obvodě Praha 10, a to 8,75 procenta. Podle zapisovatelky v jednom okrsku v Bílině v budově Klubu důchodců Yvony Bártové je účast přibližně stejná jako v pátek. "Včera (v pátek) odvolily zhruba dvě procenta, budeme mít účast zhruba pět procent," řekla dnes ČTK. Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb ČTK řekla, že se účast mezi okrsky liší, vysoká ale není nikde.

Volby do horní komory vykazují nízkou účast opakovaně. Za posledních deset let se v prvním kole, které se koná vždy společně s krajskými nebo komunálními volbami, volební účast pohybovala zhruba mezi 33 a 44 procenty. Ve druhém kole, které se koná o týden později samostatně, byla od roku 2010 volební účast mezi 15 a 25 procenty. U doplňovacích a opakovaných voleb bývá účast podobná druhému kolu. Při posledních senátních volbách na Teplicku v roce 2018 činila v prvním kole účast 35,64 procenta a ve druhém 15,73 procenta. Kubera tehdy zvítězil nad Bergmanem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů se obává další vlny koronavirové epidemie, ukázal průzkum

08.07.2020 12:39 Více než tři pětiny Čechů se domnívají, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru, zjistil výzkum…

Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval…

08.07.2020 12:35 Aktualizováno Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni…

Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let

08.07.2020 12:33 Alexander Jordán neuspěl s ústavní stížností proti sedmiletému trestu vyměřenému ve zlínské větvi…

Srážka vlaků u Perninku: Čtyři těžce zranění jsou ve stabilizovaném stavu

08.07.2020 09:00 Vážně zranění ze srážky vlaků u Perninku, kteří byli přepraveni do Fakultní nemocnice v Plzni, jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy