Vrah z Táborska neuspěl s ústavní stížností. Oběť bil kusem dřeva, pak dusil

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si odpykává 17 let ve vězení za vraždu soka v hádce v obci Pojbuky na Táborsku. Kleknul na něj a několik minut mu tlačil předloktím na krk. Oběť zemřela po třech dnech v nemocnici. Podle soudů všech stupňů se útočník dopustil vraždy, a nikoliv jen těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, jak původně zněla obžaloba.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou. "Hodnocení důkazů nevykazuje znaky libovůle, má vnitřní logiku, vychází ze vzájemných souvislostí a je založeno na rozumných úvahách s vysokou mírou přesvědčivosti," stojí v usnesení, které je dostupné v databázi soudu.

Táborská pobočka jihočeského krajského soudu vyměřila pachateli výjimečný trest 22 let vězení. Vrchní soud v Praze ale trest zmírnil na 17 let. Verdikt letos potvrdil Nejvyšší soud. Kromě základní právní kvalifikace se ztotožnil také s hodnocením, že trestný čin byl spáchán zvláště trýznivým způsobem.

Potyčka se odehrála v prosinci 2018. Předcházel jí spor kvůli psům. Útočník podle pravomocného verdiktu svou oběť bil pěstmi i kusem dřeva. Muže "zaklekl" a poté dusil, zatímco sám volal na policejní tísňovou linku a dovolával se zákroku vůči poškozenému. Ten se marně snažil vymanit ze sevření. Utrpěl více různých zranění, osudným se mu stal otok mozku jako následek dušení.

V ústavní stížnosti pachatel tvrdil, že se nedopustil vraždy a že se chtěl jen bránit útoku poškozeného. Kritizoval údajně nečekanou změnu právní kvalifikace u krajského soudu. Uložený trest označil za nepřiměřeně přísný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

15.01.2021 22:05 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

V Jeseníkách zemřel pod lavinou skialpinista

15.01.2021 18:25 Aktualizováno V Jeseníkách dnes zemřel jednatřicetiletý skialpinista, kterého zasypala v lavinovém katastru ve…

Saský premiér chce pro pendlery udržet otevřené hranice s Českem

15.01.2021 10:53 Saský premiér Michael Kretschmer nechce ani v současné dramatické epidemické situaci uzavřít…

Bradáčová: Informace o soudci Sovákovi neunikly od státních zástupců

15.01.2021 10:05 Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) po provedeném šetření odmítlo, že by informace z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama