19,5 roku za surovou vraždu dítěte v Přerově. Odsouzená matka se hned odvolala

Za brutální vraždu tříleté dcery uložil dnes olomoucký krajský soud její třiadvacetileté matce trest 19,5 let vězení. Podle rozsudku žena pod vlivem pervitinu dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky.

Soud, ilustrační foto

Žena byla obviněna v nejpřísnějším odstavci, vraždu spáchala podle soudu zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Proti rozsudku se na místě odvolala, případ tak projedná vrchní soud.

Žalobkyně původně žádala výjimečný trest 25 let, soud trest nakonec uložil v základní sazbě 15 až 20 let. "Máme za to, že zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu zde splněny nejsou," uvedl soudce Petr Sušil.

Jedinou polehčující okolností je podle soudu to, že žena dosud nebyla trestána. K jednání se nedoznala, opakovaně uvedla, že si na osudné události nepamatuje, ale že by dítěti nikdy neublížila. "Nemáme pochybnosti o tom, že poranění jí způsobila obžalovaná," podotkl soudce. Pod nehty obžalované byla nalezena nejen DNA dívenky, ale i její krev. Ta se nacházela i na triku obžalované.

Tragédie se stala loni 14. srpna, tělo dítěte se našlo v jednom z bytů v Purkyňově ulici v Přerově. Podle znalkyně Olgy Císařové mělo dítě na těle četná poranění, některé bodné rány byly tak hluboké, že prošly skrz tělíčko. V hrudníku našli znalci 15 bodnořezných poranění, z nichž polovinu dítě utrpělo za života, jedna bodná rána byla zasazena do oka. Příčinou smrti bylo podle znalců vykrvácení. Dítě bylo vystaveno enormnímu násilí, znalkyně u soudu uvedla, že takový případ za 45 let praxe nezažila.

Podle soudu vraždu spáchala v úmyslu přímém, a to vzhledem k intenzitě útoku a četnosti násilí vedeného proti obličeji a hrudníku. "Zvlášť přitěžující okolností je to, že čin spáchala jak surovým, tak trýznivým způsobem. U surového způsobu jde o takovou míru brutality, která se vymyká obvyklému rámci. Obžalovaná použila vůči tělu poškozené čtyři stupňující se mechanismy násilí," uvedl soudce Petr Sušil. Dodal, že matka dceři nedala žádnou šanci.

Kriminalisté navrhli podání obžaloby letos v červnu, s uzavřením případu čekali na výsledky znaleckých posudků. Podle znalců si žena byla vědoma svého jednání. Droga dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl u soudu znalec. Klinický psycholog označil obžalovanou s IQ 87 za manipulativní a lživou, kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná.

Po vraždě žena běhala polonahá po domech a křičela, strážníci ji přivolali sanitku, která ji poté odvezla do psychiatrické léčebny. Obhájce žádal, aby ji soud zprostil viny, a to podle zásady, že v pochybnostech má rozhodnout ve prospěch obviněného. Podle obhajoby se neprokázalo, že by čin spáchala obžalovaná.

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 17:00 Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Související:

Právě se děje

reklama