Vražda dítěte v roce 1990. Pachatel zůstane v ochranné léčbě, potvrdil soud

Krajský soud v Praze dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o propuštění z ochranné ústavní léčby. Muž v roce 1990 unesl, znásilnil a zavraždil sedmiměsíční holčičku. Strávil 25 let ve vězení, nyní je v ochranné ústavní léčbě. Soud tak potvrdil červnový rozsudek mladoboleslavského okresního soudu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Rozhodnutí je podle idnes.cz pravomocné. Nývltův obhájce podal po vynesení rozsudku v Mladé Boleslavi na místě proti rozsudku stížnost. Jaroslav Oplištil si nechal úředně změnit jméno, nyní se jmenuje Jaroslav Nývlt.

Podle znaleckého posudku ochranné léčení splnilo účel a postačí ambulantní léčba. Nývltova nebezpečnost pro společnost je podle znalce minimalizována. Jeho další pobyt v ochranné léčbě by podle něj riziko recidivy nesnižoval. Podle státního zástupce je ale Nývltova porucha trvalá, a je tak možné ji pouze tlumit léčbou, nikoliv zcela odstranit. Státní zástupce proto u okresního soudu navrhoval, aby soud žádost odsouzeného zamítl.

Soudkyně mladoboleslavského soudu v odůvodnění rozsudku uvedla, že Nývlt může být pro společnost hrozbou, ačkoliv jeho další léčba už zřejmě nepřinese žádné zlepšení. Nývlt u soudu uvedl, že na svobodě má zařízené zázemí i plány, co bude dělat.

Oplištila, nyní Nývlta soud kvůli vraždě miminka v minulosti uznal vinným z trestných činů únosu, znásilnění a vraždy. Odsoudil ho k úhrnnému trestu odnětí svobody na 25 roků. Už předtím byl muž víckrát soudně trestán, naposled za sexuální delikt. Nebezpečnost jeho jednání zhodnotil soud jako mimořádně vysokou, proto zvolil trest vězení v maximální výměře 25 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehygienické roušky a čínské respirátory od vlády lidé vyhazují do koše

17.09.2020 22:08 Aktualizováno Trvalo to půl roku, nakonec se ale aspoň senioři dočkali hmotné pomoci od státu v podobě roušek a…

Hasiči bojují s rozsáhlým požárem opuštěného domu v Plzni

17.09.2020 21:40 Aktualizováno Hasiči z celé Plzně bojují od 19:30 s rozsáhlým požárem opuštěného areálu v Přeštické ulici…

Uzavření klubů o půlnoci bude katastrofa, míní provozovatel

17.09.2020 16:54 Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin…

Zemřel astronom Perek, jeho jméno nese největší český dalekohled

17.09.2020 13:53 Ve věku 101 let v noci na dnešek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama