Výbuch zdemoloval dům na Prachaticku. Jeden mrtvý, dva ze zraněných bojují o život

Mohutný výbuch a požár bytového domu dnes ráno v Lenoře na Prachaticku zabil jednoho člověka a devět dalších zranil, z toho dva těžce. Vyšetřovatelé zjišťují příčinu exploze. Policie připouští možnost, že ji někdo způsobil úmyslně. Škoda dosáhla podle prvních odhadů deset až 15 milionů korun. Statik zhodnotil zničený objekt jako silně nestabilní a hasiči začali odpoledne jeho části rozebírat. ČTK to řekly mluvčí hasičů Jana Neškodná a policie Štěpánka Schwarzová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasiči
doporučujeme

O úplné demolici musí rozhodnout statik a stavební úřad. Místo neštěstí zůstává uzavřené a 19 lidí bylo evakuováno.

"Zjišťujeme, zda se jednalo o požár a následný výbuch, nebo zda byl průběh opačný," uvedla Neškodná. Podle původních informací vybuchl plyn, Neškodná to ale doposud nemohla potvrdit.

Mezi místními se říká, že viníkem je obyvatel domu, který úmyslně zapálil plynovou láhev. Starosta Lenory Antonín Chrapan ale ČTK řekl, že si v minulosti na úřadě nikdo z domu na nikoho nestěžoval.

Na místě se vystřídalo sedm jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Dohašování potrvá ještě několik hodin. Evakuovaní mají zázemí v sokolovně. "Většinou ještě půjdou k příbuzným. Pro dva občany zajistím penzion a pomoc nabídla i obec Horní Vltavice, kde mají volný byt," uvedl Chrapan. Dodal, že zasažený dům byl ve společném vlastnictví obyvatel. Podle starosty bude nutné objekt strhnout.

"V stavu, v jakém je, by mohl ohrožovat silnici I. třídy, která vede v těsné blízkosti," řekl starosta. V domě bylo šest bytů. Podle místních silnou explozi zaznamenali i ve Volarech vzdálených několik kilometrů. Policie uzavřela průjezd Lenorou pro nákladní i osobní auta. "Odkláníme dopravu přes Vimperk," řekla Schwarzová.

Záchranná služba vyhlásila stav mimořádné události kvůli většímu počtu zraněných. "Máme ošetřených devět zraněných, z toho dva lidé byli zraněni těžce," uvedla Kafková. Dva muži byli s velmi těžkými popáleninami přepraveni vrtulníkem do popáleninového centra v Praze na Vinohradech. Sedm lehce zraněných záchranná služba odvezla do nemocnic v Prachaticích a Strakonicích.

Těžce zranění muži utrpěli popáleniny třetího stupně o rozsahu do 55 procent povrchu těla, řekl České televizi primář popáleninové kliniky vinohradské nemocnice Igor Pafčuga. Jeden má navíc inhalační trauma. "Momentálně jsou stabilizovaní, v bezprostředním ohrožení života nejsou," dodal s tím, že jeden z mužů je v umělém spánku.

Záchranáři přivolali i leteckou záchrannou službu armády se dvěma vrtulníky. Pomáhala i posádka z Modravy. "Chtěla bych poděkovat a vyzdvihnout součinnost s místní lékařkou, která posádkám záchranné služby velmi výrazně pomáhala," řekla ČTK Kafková.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Před soudem v Plzni stanul muž. Z fotbalistů vylákal miliony, tvrdí…

15.10.2019 11:53 Několik milionů korun údajně vylákal od českých fotbalových hvězd čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka,…

Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

15.10.2019 11:50 Aktualizováno Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama