Výjimečný trest za dvojnásobné napadení sekyrou platí. Útok byl rozhodně likvidační, řekl soudce

Jednadvacetiletý Patrik Wächter si za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši odpyká 24 let ve vězení. Výjimečný trest za dvojnásobný pokus o vraždu a podvod mu dnes potvrdil odvolací pražský vrchní soud, který zamítl mladíkovo odvolání. Wächter se k napadení přiznal. Tvrdil však, že dvojici chtěl pouze oloupit, nikoli zabít. Mladý doručovatel i jeho dívka útok přežili.

Vrchní soud v Praze
doporučujeme

Wächter si loni před Vánocemi nechal poslat na dobírku na smyšlené jméno historický revolver na konec odlehlé ulice v Aši - Mokřinách. Neměl ale v plánu za něj platit. Doručovatele, svého bývalého spolužáka, udeřil sekerou. Chtěl ho zabít a zásilku si vzít. Následně zaútočil i na doručovatelovu přítelkyni, která do té doby seděla v autě. Jednadvacetiletého pošťáka a sedmnáctiletou dívku zranil na hlavě, ukradl zásilku a odešel. Revolver se nikdy nenašel.

Oba napadení útok s vážnými zraněními přežili. Napadený doručovatel se z posledních sil doplazil k nejbližšímu domu, odkud lidé přivolali pomoc. Útok ale na muži o dívce zanechal psychické následky.

"Zaútočil způsobem, který byl rozhodně likvidační," prohlásil předseda senátu Jiří Lněnička. Neuznal tak mladíkovo tvrzení, podle kterého chtěl pouze získat zásilku a sekerou pošťáka zastrašit. Wächter chtěl podle soudce pravděpodobně opravdu původně doručovatele pouze oloupit o balíček, když ale zjistil, že jde o jeho známého, změnil plán. Rozhodl se ho odstranit, aby ho bývalý spolužák nemohl identifikovat na policii.

Wächter soudu nedokázal vysvětlit, proč nakonec muži zasadil dvě rány a dívce čtyři. Podle své výpovědi si okamžik napadení přesně nevybavuje. Dnes pouze zopakoval, že nechtěl vraždit. "Vím, jaké je to ve vězení," prohlásil. Dodal, že již nikdy nespáchá žádný násilný čin.

Senát však jeho tvrzení neuvěřil. K výjimečnému trestu přistoupil naopak podle Lněničky zejména kvůli velmi nepravděpodobné možnosti nápravy mladého muže. "Tento závěr vychází nejen ze znaleckého posudku, ale i z dalších okolností," uvedl soudce. Wächter byl jako nezletilý již dvakrát odsouzen - v roce 2016 za zapálení chaty a o dva roky později za přepadení benzinových pump s kuší. Dvojici loni napadl v době, kdy byl v podmínce.

Soud muži rovněž nařídil zaplacení škody a újmy za víc než 1,9 milionu korun zdravotní pojišťovně, majiteli revolveru a oběma napadeným.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama