Výměna u Nejvyššího správního soudu: Končí Výborný, nahradí ho Šiškeová

Z Nejvyššího správního soudu (NSS) na konci roku odejde soudce Miloslav Výborný. Bývalý politik a ústavní soudce rezignoval k 31. prosinci. Informaci potvrdila ČTK mluvčí NSS Sylva Dostálová. Soud naopak posílí advokátka Sylva Šiškeová.

Přidejte svůj názor

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Podle mluvčí šlo o Výborného osobní rozhodnutí, důvody neuváděl. Výborný je rodák z Chrudimi, býval starostou Heřmanova Městce, do Brna musel dojíždět. Jeho syn Marek je předsedou KDU-ČSL.

Také Miloslav Výborný je bývalým politikem lidovců. V letech 2003 až 2013 působil u Ústavního soudu. Prezident Miloš Zeman jej navrhl také pro další období, nezískal však podporu horní komory parlamentu. Následovala nominace k NSS, kde zasedal také ve specializovaném senátu, který se zabývá problematikou voleb a politických stran.

NSS prochází v posledních letech generační obměnou. Letos už na funkci rezignovaly soudkyně Marie Žišková a Jana Brothánková, která pak v létě zemřela.

V seznamu vedeném ministerstvem spravedlnosti má 35 členů. Vojtěch Šimíček, Kateřina Šimáčková a Milada Tomková však vykonávají desetiletý mandát ústavních soudců a Jan Passer působí v Tribunálu Soudního dvora EU.

Jako dosud poslední posila nastoupil letos Viktor Kučera, který předtím působil u Krajského soudu v Brně. Další posilou se má stát Sylva Šiškeová, advokátka a bývalá dlouholetá asistentka soudců NSS. Úspěšně se představila plénu a získala podporu soudcovské rady.

"Předseda soudu se již obrátil na ministryni spravedlnosti s podnětem k podání návrhu prezidentu republiky na její jmenování soudkyní s následným přidělením k výkonu soudnictví u Nejvyššího správního soudu," uvedla Dostálová.

V Brně také působí dočasně přidělení soudci ze správních úseků krajských soudů, momentálně jsou to Aleš Sabol z Prahy, Barbora Berková z Olomouce a Veronika Baroňová z Brna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posměch i urážky. České děti zažívají na internetu peklo

19.11.2019 12:15 S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost…

Nehoda při závodech. Kdo odpovídá za újmu způsobenou autem? NS rozsekl spor

19.11.2019 12:07 Za nemajetkovou újmu způsobenou při havárii závodního automobilu může odpovídat nejen pořadatel…

Smrtící výstřel ze zoufalství? Soud řeší případ zabití hosta v restauraci

19.11.2019 09:37 Před olomouckým krajským soudem dnes stanul jednapadesátiletý Milan Sobotka obžalovaný ze zabití…

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama