Vyšetřování pádu kluzáku u Hranic je uzavřeno. Neštěstí má několik příčin

Plachtění v malé výšce, vysunutí vzdušných brzd v kritickém okamžiku a zřejmě i zdravotní stav pilota se podepsaly na tragické nehodě bezmotorového kluzáku, který havaroval loni v květnu v Hranicích na Přerovsku. Vplývá to z ukončení vyšetřování letecké inspekce. Kluzák přešel do vývrtky a zřítil se přímo na kruhový objezd na okraji města, jednačtyřicetiletý pilot na místě zemřel.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jednomístný kluzák havaroval na okraji Hranic 8. května po šesti minutách od vzletu. Kritickou fázi letu bezprostředně před nehodou sledoval očitý svědek, který jej natočil i na kamerový záznam během jízdy z osobního vozu. Ze záznamů je podle inspektorů patrné, že při vybírání zatáček s velkým úhlem náklonu v malé výšce se z neznámých příčin vysunuly aerodynamické brzdy, což vedlo k přechodu kluzáku do vývrtky, vyplývá ze závěrečné zprávy Ústavu pro odborné vyšetřování příčin leteckých nehod.

Podle výsledků vyšetřování mohl mít na tragické nehodě vliv i zdravotní stav pilota, u kterého byl zjištěn nezhoubný rozsáhlý nádor na mozku. "Při komplexní soudně lékařské expertíze byly zjištěny některé skutečnosti, které zavdávají podezření na změnu zdravotního stavu, která se mohla podílet na vzniku či průběhu havarijní situace, například chyby v pilotování kluzáku. Zdravotní způsobilost měl však pilot platnou. Leteckého, praktického ani jiného odborného lékaře s obtížemi, které zřejmě měl, nevyhledal," stojí ve zprávě.

Podle inspektorů měl pilot zřejmě po celou dobu vysunutý podvozek a pravděpodobně neměl zajištěné ovládání vzdušných brzd. "Příčinou letecké nehody bylo vyhledávání vzestupných vzdušných proudů v malé výšce, při rychlostech blízkých rychlosti pádové, v kombinaci s velkými náklony s vysunutým podvozkem a vysunutím vzdušných brzd v kritický okamžik. Vnímání celkové situace bylo velmi pravděpodobně ovlivněno aktuálním zdravotním stavem," uzavřeli nehodu inspektoři.

Kluzák dopadl přímo na ostrůvek na kruhovém objezdu, nikdo jiný zraněn nebyl. Kluzák byl po dopadu na zem zničen. V Olomouckém kraji šlo loni o jedinou smrtelnou leteckou nehodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy