Výsledky krajských voleb získají oficiální podobu v úterý

Státní volební komise dnes schválila vyhlášení výsledků víkendových krajských voleb ve Sbírce zákonů. Oficiální podobu by tak měly získat v úterý, řekl novinářům ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč. Ve sbírce se objeví také výsledky senátních voleb na Děčínsku, kde mandát už v prvním kole obhájil předseda senátního výboru pro veřejnou správu Zbyněk Linhart (za STAN).

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Od středy tak bude možné výsledky regionálních voleb zpochybnit u krajských správních soudů, Linhartovo zvolení u Nejvyššího správního soudu. Kandidující uskupení na to budou mít v obou případech deset dní, lhůta skončí 16. října, uvedl Vokáč.

Státní volební komise podle něj nezaznamenala žádné porušení volebních pravidel. Podezřením na možné kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku se zabývá policie, vnitro do toho zasahovat nebude, dodal Vokáč.

"Aktuální koronavirová krize se na volební účasti nepodepsala negativně," poznamenal Vokáč. Ke krajským volbám přišlo zhruba 38 procent voličů, v senátních hlasovalo 36,7 procenta lidí. Bez incidentů bylo podle Vokáče hlasování z auta na drive-in stanovištích pro voliče v karanténě kvůli koronoviru. Vokáč uvedl, že ve dvou případech za volební komisaře, kteří nemohli nastoupit, zaskočili ze záloh dva dobrovolní hasiči, ve třech případech pracovníci obecních úřadů.

S komplikacemi se nemusel potýkat podle své místopředsedkyně Evy Krumpové ani Český statistický úřad, přestože volební komisaři měli kvůli opatřením proti šíření koronaviru ztíženou práci a hlasovací lístky museli počítat v rukavicích. Krumpová také uvedla, že v obcích Braníškov a Doubravník u Brna komise v souladu se zákonem dodatečně opravily preferenční hlasy, na rozdělení krajských mandátů to ale vliv nemělo.

Výsledky hlasování ze 26 senátních obvodů se objeví ve Sbírce zákonů až příští týden v kompletní podobě, tedy po zvolení zbývajících senátorů příští pátek a sobotu.

Krajské volby vyhrálo hnutí ANO v deseti regionech ze 13. Ve středních Čechách a Libereckém kraji byli nejúspěšnější Starostové, v Královéhradeckém kraji pak koalice ODS, STAN a Východočechů.

V prvním kole senátních volbách byli nejúspěšnější Starostové. Kromě znovuzvolení Linharta jimi navržení kandidáti postoupili do druhého kola senátních voleb v deseti obvodech, stejně jako kandidáti ODS. ANO má ve hře osm senátních finalistů, KDU-ČSL sedm. Za ČSSD postoupili tři kandidáti, stejně jako za TOP 09. Piráti a hnutí Senátor 21 mají po dvou kandidátech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 14:32 Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Omezení volného pohybu osob: Co je dovoleno a naopak zakázáno?

21.10.2020 13:32 Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na twitteru…

Vláda kvůli covidu uzavírá maloobchod a služby, omezí se pohyb lidí

21.10.2020 13:13 Aktualizováno Vláda kvůli vývoji koronavirové epidemie rozhodla o uzavření maloobchodu od čtvrtka 06:00. Výjimku…

Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez…

21.10.2020 11:54 Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama