Vyvedla nelegálně majetek z firmy? Lihový boss Březina u soudu bránil svou matku

Organizátor obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina dnes u zlínského soudu odmítl, že by jeho matka Marie Březinová nelegálně vyvedla majetek z firmy Energoinvestment, kterou ovládal. Uvedl, že si prodejem nepotřebného majetku podniku umořovala desetimilionový dluh, který společnosti na základě ústní smlouvy z roku 2010 poskytla.

Soud, ilustrační foto

Obžaloba sedmdesátiletou Březinovou viní, že na základě vykonstruovaných smluv a dokladů vyvedla z firmy téměř 7,4 milionu korun. Za zpronevěru, podvod a pokus o poškození věřitele a účastenství na nich jí hrozí až deset let vězení. Stejný trest hrozí i někdejšímu daňovému poradci podniku Antonínu Dospivovi, který je v případu také obžalovaný. Oba vinu popřeli.

Březina řekl, že matku přemluvil, aby mu peníze Energoinvestmentu půjčila na sedmiprocentní úrok s tím, že písemnou smlouvu o půjčce uzavřou později. V roce 2012 však skončil ve vazbě. "Matku jsem přesvědčil, aby se ve firmě angažovala. Aby nepotřebné věci z jejího majetku rozprodala a tím si částečně umořila půjčku, kterou měla," uvedl Březina. Potvrdil tím výpověď Březinové.

Podle státního zástupce Radka Bartoše vyhotovila Březinová na základě plné moci od Březiny s pomocí Dospivy v roce 2013 antedatovanou smlouvu a pokladní doklady, které se půjčky týkaly. Obžaloba tvrdí, že půjčka byla fiktivní, což Březinová odmítla, stejně jako Březina, který v případu figuruje jako svědek. "Peníze mi matka nosila v hotovosti tak, jak jsem potřeboval," uvedl Březina.

Osmašedesátiletý Dospiva už dříve připustil, že v roce 2013 skutečně smlouvu a příjmové doklady datované k letům 2010 a 2011 na žádost Březinové vystavil. Šlo však podle něj pouze o vzory, neměl ale důvod nevěřit, že Březinová peníze do firmy skutečně vložila.

Podle obžaloby Březinová následně prodala vůz Ferrari i železný šrot z majetku firmy a z účtu podniku na svůj převedla 2,8 milionu korun, čímž získala v součtu přes šest milionů. Také podle žalobce přiměla zaměstnance firmy k vyplacení 1,3 milionu korun v její prospěch a poté, co se Energoinvestment v roce 2015 dostal do insolvenčního řízení, v něm uplatnila zbývající část údajné půjčky a úrok z prodlení ve výši téměř 5,2 milionu. Tím podle Bartoše vznikla 44 věřitelům firmy škoda přes 700.000 korun.

Bývalý ředitel Energoinvestmentu Jiří Novotný dnes řekl, že si není jistý tím, jestli Březinová po roce 2010 dávala do firmy peníze. Uvedl, že poté, co byl Březina vzat do vazby, s ním však Březinová o splacení půjčky jednala. "Dal jsem jí asi 100.000 korun. Pak jsem jí řekl, že má disponibilní právo a ať si peníze vybere sama. Bral jsem, že požadavek na peníze má oprávněně," řekl Novotný.

Další předvolaní svědci, a to Vladimír Březina, tedy bývalý manžel Březinové a otec Radka Březiny, a také někdejší spolupracovník Radka Březiny Tomáš Pantlík, vypovídat odmítli. Hlavní líčení bude pokračovat 27. února a 25. března.

Ke stíhání Březiny v této kauze státní zastupitelství kvůli neúčelnosti nepřistoupilo, za obchody s nezdaněným lihem si od roku 2017 odpykává 13 let vězení. Způsobenou škodu vyčíslil Vrchní soud v Olomouci na 5,6 miliardy korun. Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012, kdy se v souvislosti s metylalkoholovou aférou zaměřili na nelegální výrobny lihovin.

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 10:10 ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Související:

Právě se děje