Za jakých okolností lze odposlechy použít jako důkaz? NS vynesl důležitá stanoviska

Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností potvrdil, že výsledky prostorových odposlechů povolených soudem lze použít jako platný důkaz, i když byly původně nasazeny kvůli jinému podezření. Zároveň vyjasnil konkrétní podmínky. Trestní kolegium ve středu schválilo dvě starší rozhodnutí k publikaci ve sbírce důležitých verdiktů, a to se společnou právní větou, která justici poslouží jako vodítko. Na použití odposlechů dosud existovaly různé názory.

O středečním neveřejném hlasování trestního kolegia dnes informoval web Česká justice. Právní větu ČTK poskytl mluvčí NS Petr Tomíček. Sjednocování judikatury patří k úkolům nejvyšší instance.

Právní věta se týká výkladu několika ustanovení trestního řádu. První z nich říka, že pořizování zvukových, obrazových nebo jiných záznamů musí písemně povolit státní zástupce. Následující ustanovení doplňuje, že pokud sledování přináší zásah do nedotknutelnosti obydlí či listovního tajemství pomocí technických prostředků, je zapotřebí souhlas soudce.

Trestní řád dále stanovuje, že v jiné trestní věci lze záznam povolený státním zástupcem použít jako důkaz tehdy, pokud je vedeno řízení o úmyslném trestném činu nebo pokud s tím souhlasí člověk, do jehož práv a svobod bylo sledováním zasahováno. K odposlechům povoleným soudcem ale dané ustanovení výslovně neodkazuje.

Podle NS je třeba chápat právní úpravu tak, že v jiné trestní věci lze za obdobných podmínek použít také záznamy ze sledování povoleného soudem. Je však nutné důkazy posuzovat "s ohledem na zásadu proporcionality a s respektem k právu na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí". Právní princip proporcionality se používá při kolizi více chráněných práv, laicky řečeno jde o hledání úměrného, přiměřeného řešení, které chrání "hodnotnější" z kolidujících práv. NS také doporučuje přihlížet k intenzitě zásahu do soukromí a k závažnosti trestného činu odhaleného v odposleších.

"Představovalo by nelogický anachronismus, pokud by jakékoli záznamy ze sledování povoleného soudcem v jiné věci byly důkazně vyloučeny, i když by poskytovaly zásadní důkazní materiál o těch nejzávažnějších zločinech," stojí v jednom ze dvou konkrétních rozhodnutí, ve kterých se NS problematikou zabýval.

Hospodářské noviny už v září citovaly odborníky, podle kterých NS odstranil nejistotu kolem prostorových odposlechů a přinesl cenné vodítko policii, státnímu zastupitelství i justici.

Související

Andrej Babiš

Kdyby mě vyšetřovali, musel bych být kontaktován, tvrdí Babiš. Na jednu věc ale zapomněl

Andrej Babiš se vytrvale staví proti informacím, že je vyšetřován ve Francii pro praní špinavých peněz. Při tiskové konferenci po prvním kole prezidentských voleb kritizoval deník Le Monde za údajně mylné zprávy o tomto vyšetřování. „Pokud má někdo být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat,“ vzpouzel se Babiš proti dotazu amerického novináře. Francouzský server v polovině loňského roku upozornil na to, že získal informace o předběžném vyšetřování. Právě součástí této fáze trestního řízení mohou být i telefonní odposlechy, o kterých vyšetřovaná osoba nemá vědět.
Vít Bárta /VV/, předseda strany

Obžalobě na Bártu a Petržílka vyčetl soud anonymní svědky

Soud vyčetl obžalobě v kauze exministra dopravy Víta Bárty a bývalého policisty Jana Petržílka, že se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Podle něj to odporuje principům férového procesu. Proto trestní stíhání obou mužů zastavil, sdělila dnes na dotaz ČTK mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Usnesení není pravomocné. Případ se týká vynesení odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Více souvisejících

Odposlechy Nejvyšší soud justice Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy