Za schvalování útoku na muslimy uložil soud další trest, má sloužit jako varovný signál

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi dnes padl další podmíněný trest. Soud uložil tříletou podmínku Ondřeji Pudilovi ze Žďáru nad Sázavou. Muž napsal do internetové diskuse několik příspěvků, v nichž mimo jiné chválil, jakou střelec v mešitách zvolil ráži, a litoval toho, že si útočník nekoupil větší zásobníky.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Verdikt není pravomocný, státní zástupce pro Pudila jako v dalších obdobných případech žádal pět let vězení.

"Neuvěřili jsme tvrzení, že pan obžalovaný nevěděl, co přesně komentuje. Ve všech médiích, na internetu, v novinách, všude byla dostupná informace, že na Novém Zélandu došlo k teroristickému útoku," podotkla předsedkyně senátu pražského městského soudu Kateřina Radkovská.

Uložený trest má podle ní sloužit jako varovný signál i pro ostatní lidi, aby si nemysleli, že na internet mohou napsat všechno, co je napadne.

Šestatřicetiletý Pudil připojil loni 15. a 16. března své názory pod článek "Vystřílená mešita" na serveru navratdoreality.cz. Uvedl o střelci například "Kdybych věděl, že se tohle chystá udělat, tak mu pošlu tu desítku na GoPro... těch nádhernejch 17 minut v HD by za to stálo. Škoda že k ARku nekoupil větší zásobníky, to přebíjení ho zbytečně zdržovalo" nebo "Tohle je totiž to jediný, čemu muslimové rozumí! Brutální násilí. Já mu tleskám. Doufám, že to bude pokračovat".

"Ani jsem nevěděl, že to je nějakej trestnej čin, schvalování terorismu," vypověděl dnes vyučený muž, který je momentálně nezaměstnaný. "Muslimové mi rozhodně nejsou sympatický vzhledem k tomu, co se děje v Evropě v posledních letech," řekl na dotaz soudu. Držitel zbrojního průkazu také připustil, že vyhledává videa s násilným obsahem, protože mu přijdou zajímavá.

Pudil doposud nebyl trestaný, což státní zástupce Martin Bílý označil společně s doznáním za jedinou polehčující okolnost. Za přitěžující pokládal to, že mužovy opakované příspěvky měly větší dosah, protože na ně reagovali i další návštěvníci serveru. Za podporu a propagaci terorismu Pudilovi hrozilo pět až 12 let vězení.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petr Čtvrtníček onemocněl covidem-19, údajně leží na JIP v nemocnici

25.09.2020 09:49 Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani známým osobnostem. Herec a humorista Petr Čtvrtníček musel být…

Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

25.09.2020 09:46 Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Zkrácení otevírací doby zřejmě způsobí propouštění, za prázdné hospody…

24.09.2020 18:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Hysterie mu výrazně krátí tržby. Majitel pěti pražských restaurací se zaregistrovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama