Zádrhel v kauze Rath. Dráźďanský i Novanská odmítli vypovídat

Bývalý ředitel stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a podnikatelka Lucie Novanská dnes u Krajského soudu v Praze odmítli vypovídat v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Někdejší politik viněný z přijímání úplatků a manipulací s veřejnými zakázkami Středočeského kraje se z jednání omluvil, jeho advokát Adam Černý však vznesl námitku podjatosti proti člence senátu Gabriele Nardelli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

Trestní senát vedený soudkyní Ivou Říhovou už v případu, ve kterém je obžalováno devět lidí a osm firem, dokončil přehrávání odposlechů. Ke slovu se tak dostali Drážďanský s Novanskou, kteří se neúčastnili výpovědí na počátku soudního jednání letos v lednu. Většina obžalovaných včetně Ratha tehdy vinu odmítla.

"Neporozuměl jsem důvodům trestního stíhání," prohlásil dnes Drážďanský. V krátkém prohlášení dále uvedl, že se jeho společnost nikdy neucházela o zakázku uvedenou v obžalobě, neměl tedy důvod za ní dávat někomu provizi. Stíhání považuje za nezákonné. Novanská, jejíž firma podle žalobce pro kraj organizovala tendry a umožňovala s nimi manipulovat, se nevyjádřila vůbec.

Hlavními aktéry druhé větve případu jsou Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová s manželem Petrem Kottem. Trojice už byla pravomocně odsouzena v první části případu - bývalý hejtman půjde za ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na sedm let do vězení, manželé Kottovi kvůli machinacím se zakázkami na rekonstrukci Buštěhradu a budovy gymnázia Hostivice stráví ve vězení po šesti letech. Novanské a Drážďanskému uložil soud pětileté tresty.

Rathův advokát na dnešním jednání také už po několikáté vznesl námitku podjatosti. Černému se nyní nelíbí to, že se členka trestního senátu Nardelli na společenských sítích nepřátelsky vyjadřovala vůči bývalému hejtmanovi. "Její komentáře byly hanlivé, jízlivé a vyloženě jednostranné," uvedl. Říhová rozhodne o námitce v neveřejném jednání. Rath už namítal podjatost celého soudu i některých jednotlivých členů senátu včetně Nardelli, zatím však neuspěl.

Rath si podle obžaloby spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Kvůli trestným činům přijetí úplatku, podplácení či zjednání výhody při zadání veřejné zakázky čelí obžalobě také někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát, exmanažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, Jiří Anděl z Metrostavu, Drážďanský a Novanská.

Obžaloba se oproti první části Rathovy korupční kauzy týká tentokrát i společností. Před soudem se zpovídají firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Podle státního zástupce se dopustily navíc trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky nebo poškození finančních zájmů Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

14 asistenčních psů mělo promoci, budou pomáhat nevidomým či dětem s…

21.09.2019 12:58 K lidem s pohybovými problémy či záchvatovými onemocněními, k nevidomým a k dětem s autismem…

Na Litoměřicku spadl ultralight, dva lidé utrpěli zranění

21.09.2019 12:20 Ultralight spadl dnes dopoledne u Hrušovan na Litoměřicku. Dva lidé utrpěli středně těžké až těžké…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 10:49 Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Netolismus se stává novou hrozbou. Polovina teenagerů je závislá na…

21.09.2019 09:04 Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama