Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den onemocní pět Čechů

Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800. Většina typů lymfomů je vyléčitelná, prognóza se zlepšila nejvíc ze všech nádorů. Na tiskové konferenci to dnes řekl Pavel Klener z Ústavu patologické fyziologie 1. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V léčbě nebo vyléčených je asi 11.000 pacientů.

Přidejte svůj názor

Protonová léčba
doporučujeme

"Prognóza lymfomu se možná ze všech nádorových onemocnění zlepšila nejvíce," uvedl Klener. Pro pacienty je dostupné celé spektrum léčby včetně biologické a imunoterapie. U Hodgkinova lymfomu, který postihuje zejména mladé muže, se vyléčí 90 až 95 procent pacientů. U nejčastějších typů se vyléčí více než polovina pacientů. "Záleží na rozsahu postižení," dodal.

Lymfom je společný název pro několik desítek nádorových onemocnění. Typy se liší průběhem, prognózou i léčbou. "Charakteristické je postižení mízních uzlin, které jsou často zvětšené, ale nebolestivé. Nemocný nemusí mít v úvodu žádné příznaky, onemocnění se ukáže například při jiném vyšetření," řekl David Belada z IV. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Může vzniknout kdekoli v těle. Jde o onkologické onemocnění jednoho druhu bílých krvinek, které tvoří lymfatickou tkáň. Projeví se nejčastěji únavou, hubnutím, pocením, horečkou bez infekční příčiny. Mohou se objevit také bolesti břicha, zhoršený dech nebo kašel. Nemoc má podle Klenera genetickou příčinu, kromě běžného zdravého životního stylu neexistuje žádná prevence, která by snížila riziko vzniku.

"Nejlepší prevence je chodit na preventivní prohlídky. Běžný rentgenový snímek hrudníku a ultrazvuk břicha pomůže odhalit nejen počáteční stádium lymfomu, ale případně i jiná onemocnění," dodal Klener.

Non-Hodgkinovy lymfomy se mohou vyskytnout v jakémkoli věku, opět častěji u mužů, střední věk při diagnóze je 50 let. Celkově se výskyt pohybuje v rozmezí 2,6 až 2,9 případu na 100.000 obyvatel. Muži onemocní častěji než ženy, v poměru tři ku dvěma. V Evropě i USA jsou dva vrcholy výskytu onemocnění, a to ve 30. a 60. roce života.

Péče o nemocné s lymfomy se v ČR soustřeďuje do specializovaných center. Komplexní léčbu poskytuje sedm center, kde je také možnost v případě potřeby provést transplantaci krvetvorných buněk. Hlavní léčebnou metodou Non-Hodkginova lymfomu je chemoterapie, eventuálně transplantace kostní dřeně. K zastavení rakoviny mízních uzlin také napomáhá cílená biologická léčba. Pacientům je k dispozici skupina Lymfom HELP, případně specializovaný web. Informace jsou dostupné i formou komiksu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Bertramka nadále láká lidi, za Gotta zapalují další svíčky

16.10.2019 18:09 U domu zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce za poslední den přibylo několik svíček a…

Česko už nechce být zemí s levnou prací, píše prestižní deník

16.10.2019 17:55 Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama