Žalobce je o vině hejtmana Půty přesvědčen, navrhl trest pět let vězení

V korupční kauze navrhl dnes u soudu v Liberci státní zástupce Radim Kadlček pro libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) trest pět let vězení. Půta podle spisu přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény, měl dostat 830.000 korun, vyplaceno mu podle obžaloby bylo 530.000 Kč. Půtu navržený trest překvapil a věří, že nebude odsouzen. Vinu odmítá.

Martin Půta

"Podle mě státní zástupce naprosto ignoruje rok a půl trvající soudní jednání a výpovědi svědků, které sám navrhoval vyslechnout," uvedl hejtman v prohlášení, jež zaslal médiím. Zopakoval, že nikoho neovlivňoval a že mu nikdo nenabídl úplatek. "Že jsem tedy logicky nikdy žádný úplatek nepřevzal ani jsem ve své funkci záhadně nezbohatl," dodal hejtman.

V kauze je obžalováno dalších 11 lidí, pro jednoho Kadlček navrhl zproštění obžaloby, pro dva podmínky a pro ostatní vězení od čtyř let do 6,5 roku. Obžalované jsou i čtyři právnické osoby. Zrušení navrhuje Kadlček pro obecně prospěšnou společnost Geotermální energie pro občany (GEPO) a firmu Developer CZ, milionovou pokutu pro firmu Gallos a pro Metrostav trest nenavrhl. O jeho trestné činnosti je sice přesvědčen, soud ale nemá k dispozici spis z jiného případu, kde je nepravomocně odsouzen. "Bez spisu nelze souhrnný trest navrhnout," dodal Kadlček. Soud bude pokračovat do pátku závěrečnými řečmi obhajoby a je jisté, že se nedostane na všechny. Soudce proto dnes určil další termíny na 19. a 20. března.

Rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény byl evropský projekt v ROP Severovýchod, pro který bylo připraveno 55 milionů korun. Půta měl podle spisu jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Obojí se stalo, žádné dotace ale kvůli zahájení trestního řízení nebyly vyplaceny. Podle obžaloby bylo výběrové řízení za 65 milionů zmanipulované ve prospěch Metrostavu a zakázka předražená o 24 milionů.

Metrostav už dříve uvedl, že nemá žádné "černé fondy". Podle Kadlčka ale z dokazování plyne opak. "Že má peníze v hotovosti, které neprochází žádnou evidencí," řekl. Kadlček uvedl, že Půta při podpoře tohoto projektu nejednal v zájmu veřejnosti. "Ale zhotovitele díla, tedy Metrostavu," řekl. Ostatní členy rady podle něj Půta ovlivňoval nepřímo. Kadlček se domnívá, že Metrostavu pomáhal Půta díky osobním kontaktům na tuto firmu.

To, že měl Půta dostat úplatky, podle něj prokazují tabulky s jmény a částkami nalezené u některých obžalovaných. Půtovi podle Kadlčka náleží označení Nejvyšší. V tabulce je u částky 700.000 Kč uveden Nejčistší, za něhož státní zástupce považuje politika Jana Korytáře (Změna pro Liberec). V jeho případě se Kadlček domnívá, že peníze mu vyplacené nebyly a nechával si je jeden z obžalovaných manažerů Metrostavu, který tak lhal svým nadřízeným. U Půty tomu tak podle Kadlčka být nemohlo. Vyvozuje to z toho, že se hejtman znal s vedením Metrostavu. "To by se mohlo vedení společnosti záhy dozvědět," dodal Kadlček.

Kauza je spojená ještě s jedním projektem GEPO, což je oddychová zóna Perštýn v Liberci za více než 30 milionů. V tom Půta jako obžalovaný nefiguruje. Ani na oddychovou zónu evropská dotace nebyla vyplacena. Soud bude pokračovat do pátku závěrečnými řečmi obhajoby.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Související:

Právě se děje

reklama