Žalobkyně opět navrhla pro Bušinu 7,5 roku vězení. Exporadce Ratha vinu odmítá

Státní zástupkyně dnes navrhla 7,5 roku vězení pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Žádá také, aby mu středočeský krajský soud uložil peněžitý trest sedm milionů korun a zákaz činnosti v řídících orgánech obchodních společností.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Dnes zopakoval, že obžaloba nepředložila jediný důkaz, který by svědčil o jeho vině. Hrozí mu až desetileté vězení. Soud vynese rozsudek 31. července.

Obžaloba tvrdí, že Bušina byl mezi lety 2007 a 2009 součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Podle obžaloby figurují v případu "prázdné" firmy bez zaměstnanců a tzv. bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Na trestné činnosti se podle žalobkyně také podíleli úředníci daňové správy, které podle obžaloby skupina uplácela.

V případu bylo původně obžalováno 14 lidí. Krajský soud v Praze v roce 2015 uznal osm z nich vinnými, zatímco Bušinu a další lidi včetně úředníků obžaloby zprostil. Soud tehdy uvedl, že nebyly nalezeny důkazy, které by "umožnily popsat jejich konkrétní jednání a zapojení do trestné činnosti."

Odvolací senát pražského vrchního soudu o tři roky později potvrdil odsuzující část rozsudku a mírně upravil uložené tresty. Zprošťující verdikt ale zrušil s odůvodněním, že krajský soud může použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítl.

Podle žalobkyně právě odposlechy telefonů usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz. Důkazní situace se tedy podle ní od posledního hlavního líčení změnila a soud by měl Bušinu a další uznat vinnými, uvedla v závěrečné řeči. Stejný trest jako pro Bušinu požaduje žalobkyně i pro jeho společníka Davida Belouse. Pro zbylé obžalované pak žádala tresty také v polovině trestní sazby, jen u dvou připustila uložení podmíněných trestů, i vzhledem k délce trestního řízení.

Obhájci dnes soudu naopak shodně navrhli zproštění obžaloby. Podle nich ani odposlechy nijak neprokazují vinu obžalovaných, v některých případech ji podle nich spíše vyvracejí. Uvedli také, že vyšetřovatelé i státní zástupkyně podle nich porušují princip presumpce neviny a všechny důkazy hodnotí pouze v neprospěch obžalovaných.

Upozorňovali i na délku trestního řízení. Bušina byl nejprve se sedmi dalšími lidmi obviněn z daňových úniků v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012, hlavní líčení bylo nařízeno až v roce 2014, první rozsudek padl o rok později. V roce 2018 pak přišlo rozhodnutí vrchního soudu. Krajský soud následně čekal s nařízením nového hlavního líčení, dokud Nejvyšší soud (NS) nerozhodl o dovoláních v již pravomocně odsouzené části kauzy. Ta NS odmítl letos v únoru.

Bušina dnes v závěrečné řeči znovu zopakoval, že se ničeho nedopustil. "Zásadně popírám, že bych se jakýmkoli způsobem podílel na páchání trestní činnosti uvedené v obžalobě," řekl soudu. Popřel také, že by někoho v rámci žalované trestné činnosti řídil nebo že by z ní měl nějaký užitek.

Bušina je obžalovaný také z toho, že v roce 2006 předložil padělek maturitního vysvědčení, aby se dostal na vysokou školu. Krajský soud původně stíhání ve věci zastavil, po rozhodnutí vrchního soudu se jí ale zabývá znovu. I v této části Bušina obžalobu odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 11:36 Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Lidský virus v říši zvířat: Gorilu trápí kašel i teplota. Vakcína u savců…

27.02.2021 09:17 ROZHOVOR – Veterinář Tomáš Baňoch upozorňuje, že pokud byla v pražské zoologické zahradě prokázána…

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama