Žalobkyně opět navrhla pro Bušinu 7,5 roku vězení. Exporadce Ratha vinu odmítá

Státní zástupkyně dnes navrhla 7,5 roku vězení pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Žádá také, aby mu středočeský krajský soud uložil peněžitý trest sedm milionů korun a zákaz činnosti v řídících orgánech obchodních společností.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Dnes zopakoval, že obžaloba nepředložila jediný důkaz, který by svědčil o jeho vině. Hrozí mu až desetileté vězení. Soud vynese rozsudek 31. července.

Obžaloba tvrdí, že Bušina byl mezi lety 2007 a 2009 součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Podle obžaloby figurují v případu "prázdné" firmy bez zaměstnanců a tzv. bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Na trestné činnosti se podle žalobkyně také podíleli úředníci daňové správy, které podle obžaloby skupina uplácela.

V případu bylo původně obžalováno 14 lidí. Krajský soud v Praze v roce 2015 uznal osm z nich vinnými, zatímco Bušinu a další lidi včetně úředníků obžaloby zprostil. Soud tehdy uvedl, že nebyly nalezeny důkazy, které by "umožnily popsat jejich konkrétní jednání a zapojení do trestné činnosti."

Odvolací senát pražského vrchního soudu o tři roky později potvrdil odsuzující část rozsudku a mírně upravil uložené tresty. Zprošťující verdikt ale zrušil s odůvodněním, že krajský soud může použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítl.

Podle žalobkyně právě odposlechy telefonů usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz. Důkazní situace se tedy podle ní od posledního hlavního líčení změnila a soud by měl Bušinu a další uznat vinnými, uvedla v závěrečné řeči. Stejný trest jako pro Bušinu požaduje žalobkyně i pro jeho společníka Davida Belouse. Pro zbylé obžalované pak žádala tresty také v polovině trestní sazby, jen u dvou připustila uložení podmíněných trestů, i vzhledem k délce trestního řízení.

Obhájci dnes soudu naopak shodně navrhli zproštění obžaloby. Podle nich ani odposlechy nijak neprokazují vinu obžalovaných, v některých případech ji podle nich spíše vyvracejí. Uvedli také, že vyšetřovatelé i státní zástupkyně podle nich porušují princip presumpce neviny a všechny důkazy hodnotí pouze v neprospěch obžalovaných.

Upozorňovali i na délku trestního řízení. Bušina byl nejprve se sedmi dalšími lidmi obviněn z daňových úniků v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012, hlavní líčení bylo nařízeno až v roce 2014, první rozsudek padl o rok později. V roce 2018 pak přišlo rozhodnutí vrchního soudu. Krajský soud následně čekal s nařízením nového hlavního líčení, dokud Nejvyšší soud (NS) nerozhodl o dovoláních v již pravomocně odsouzené části kauzy. Ta NS odmítl letos v únoru.

Bušina dnes v závěrečné řeči znovu zopakoval, že se ničeho nedopustil. "Zásadně popírám, že bych se jakýmkoli způsobem podílel na páchání trestní činnosti uvedené v obžalobě," řekl soudu. Popřel také, že by někoho v rámci žalované trestné činnosti řídil nebo že by z ní měl nějaký užitek.

Bušina je obžalovaný také z toho, že v roce 2006 předložil padělek maturitního vysvědčení, aby se dostal na vysokou školu. Krajský soud původně stíhání ve věci zastavil, po rozhodnutí vrchního soudu se jí ale zabývá znovu. I v této části Bušina obžalobu odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama