Zaměstnanci Památníku Lidice nesouhlasí s odchodem ředitelky. Lehmannová se prý stala obětí štvavé kampaně

Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové. Lehmannová rezignovala v úterý v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Podle zaměstnanců památníku vedou proti památníku a jeho ředitelce dlouhodobou štvavou kampaň starostka Lidic a oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu.

Lidice, pietní místo: Památník vyhlazení (10. 6. 2017)
doporučujeme

V prohlášení, pod nímž je podepsáno 14 zaměstnanců památníku včetně mluvčího Filipa Petličky, varují pracovníci památníku před politickým zneužitím Památníku Lidice a popíráním vědeckých principů.

"Odmítla (Lehmannová) totiž odsoudit a distancovat se od kvalifikované odborné práce a jejího autora, zaměstnance Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla jen proto, že jím zjištěné poznatky nezapadají do černobílé interpretace dějin Lidic," uvedli zaměstnanci o odchodu ředitelky.

Součástí Kynclovy práce je informace, že jedna z lidických žen - matka jednoho z přeživších lidických dětí krátce před tragédií údajně nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Reportáž o tomto zjištění vysílala loni v červnu také Česká televize. Vystoupila v ní i Lehmannová, která v ní řekla, že památník zváží, jak židovskou ženu připomenout.

Několik lidických přeživších se ale později obrátilo mimo jiné na ministerstvo kultury a oznámilo ukončení spolupráce s památníkem.

"Jakkoli chápeme bolest, kterou bádání přineslo, jsme povinni bránit se nařčení, že se jedná o dehonestaci lidických žen a dětí," prohlásili zaměstnanci. Podle nich je nepřijatelné, aby se ministr nepostavil za svou příspěvkovou organizaci a nehájil její nestrannost.

Zaorálek v úterý uvedl, že Lehmannová postrádala empatii a schopnost komunikovat s přeživšími lidické tragédie. V konkurzu na nové vedení památníku je podle něj třeba najít někoho, kdo má nejen schopnost rozumět faktům a historii, ale také lidem.

Podle zaměstnanců z 12 dosud žijících svědků lidické tragédie jich několik jasně podpořilo právě lidický památník i s odstupující ředitelkou, například poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Památník podle ní funguje dobře, důstojně a se vší odpovědností. "My, zaměstnanci Památníku Lidice, nechceme mlčet a přihlížet tomu, jak je role vědeckých a paměťových institucí relativizována, jak je historie a věda politizována a jak se pod tlakem určité skupiny lidí vytváří 'historie na přání'," uvedli pracovníci instituce v prohlášení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama