Zásah ÚOHS v sázkových firmách byl nezákonný

Letošní zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v kauze vyšetřování údajného kartelu sázkových kanceláří byl podle Krajského soudu v Brně nezákonný, úřad se podle něj mohl stát nástrojem vyřizování účtů při konkurenčním boji. Soud to uvedl v rozsudku ohledně jarního zásahu antimonopolního úřadu v sázkové kanceláři Fortuna, která na něj podala žalobu. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). ÚOHS s verdiktem nesouhlasí a podal kasační stížnost.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

ÚOHS na jaře prověřoval kvůli možnému protisoutěžnímu jednání vedle Fortuny i Tipsport. Fortuna se proti tomu ohradila a soud jí podle ČT dal nyní za pravdu.

"Takové místní šetření podle zdejšího soudu vybočuje z mantinelu zákonnosti," uvedl v rozsudku soud, podle kterého razii odstartovalo zejména podání konkurenční Sazky. "Nelze zcela vyloučit, že podnět Sazky mohl být jen běžnou součástí konkurenčního boje," doplnil podle ČT soud.

ÚOHS ale měl podle mluvčího Martina Švanda "poměrně závažné indicie, že u těchto soutěžitelů může docházet k protisoutěžnímu jednání". Mluvčí Sazky Václav Friedmann pak uvedl, že Sazka podala podnět, protože měla podezření na protisoutěžní chování.

Fortuna je původně česká firma, ale roku 2009 byly všechny společnosti této sázkové skupiny začleněny do Fortuna Entertainment Group sídlící v Nizozemsku. Fortuna působí v Česku, Polsku, na Slovensku, v Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku. V roce 2017 Fortuně vzrostl čistý zisk o 86,4 procenta na 15,4 milionu eur (asi 392 milionů korun). Čistý zisk českého sázkového holdingu Tipsport, který působí i na Slovensku, loni meziročně vzrostl o 22,7 procenta na 1,35 miliardy korun. Součástí holdingu je i sázková společnost Chance.

Stoprocentním vlastníkem Sazka Group je skupina KKCG Karla Komárka. Sazka Group drží vedle podílu v české společnosti Sazka i podíly v řecké sázkové společnosti OPA, italské společnosti LottoItalia a rakouských Casinos Austria. V letošním prvním pololetí Sazka Group zvýšila čistý zisk na 11,3 miliardy korun, což je meziročně asi na čtyřnásobek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s…

03.12.2020 14:40 Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů…

Čech bojoval v řadách proruských separatistů na Donbasu, soud mu zpřísnil…

03.12.2020 14:18 Za účast v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině půjde Čech Pavel Kafka na tři roky do vězení. Původně…

Muž popřel brutální vraždu, známého prý jen třikrát lehce udeřil sekerou

03.12.2020 13:12 Šedesátník Robert Turek dnes u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého…

V Brně začaly adventní trhy, punč jen z okének nebo na zahrádkách

03.12.2020 12:01 V Brně dnes začaly adventní trhy, proti minulému roku o zhruba dva týdny později a v mnohem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama