Zavraždil sousedku, která ho přistihla při krádeži peněženky. Soud vynesl trest

Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal Petra Bílého za vraždu své sousedky na 15 let do vězení. Hrozilo mu až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Má také zaplatit pozůstalým náhradu nemajetkové újmy 1,8 milionu korun. Podle obžaloby usmrtil šestasedmdesátiletou ženu v listopadu 2019 v jejím bytě v Hradci Králové, když ho přistihla při krádeži odložené peněženky.

soudy
doporučujeme

Rozsudek je ve výroku o výši trestu a právní kvalifikace pravomocný, nepravomocný je v části o náhradě škody. "Podmínky pro uložení výjimečného trestu nebyly," řekl předseda senátu Miroslav Mjartan.

Soud při výměře trestu přihlédl k tomu, že obžalovaný se přiznal, nebyl dosud trestán a jeho resocializace je podle znalců možná a nadějná. "S uložením trestu na spodní hranici souhlasím, sám jsem to navrhoval, jsou tu významné polehčující okolnosti," řekl novinářům státní zástupce Milan Vacek.

Obžaloba jednačtyřicetiletého muže viní z toho, že 28. listopadu po 17:00 vstoupil do ženina bytu s cílem ji okrást, a to pod záminkou obhlédnutí škody, kterou jí způsobil, když jí vytopil byt vodou. Byt, ve kterém tehdy obžalovaný žil, měl v pronájmu. Když si žena všimla, že jí ukradl odloženou peněženku, začala na chodbě bytu volat o pomoc.

Podle spisu pak Bílý seniorku strhl na zem, ta se přitom udeřila do hlavy, několik minut ji škrtil a nakonec ženě šlápl na krk. Žena na místě zemřela. Než z bytu odešel, byt prohledal, ukradl z něj přes 3000 korun v hotovosti, šperky, hodinky, mobilní telefon, ale i jídlo a další věci, vše v hodnotě přes 7800 korun, uvedla obžaloba.

Odsouzený muž, který je ve vazbě, u soudu uvedl, že byl v době činu bez práce a v dluzích. Seniorka žila v bytě sama. "Byl úplně bez prostředků, neplatil nájem, měl už výpověď z bytu. Zpočátku úmysl směřoval k tomu, něco v bytě poškozené ukrást. Poté, co byl přistižen, pojal úmysl zabránit svému prozrazení a umožnit si další průběh krádeže tím, že poškozenou usmrtí," řekl Vacek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes…

10.07.2020 20:10 Aktualizováno Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve…

Pedofilní učitel tance zemřel ve věznici Mírov, událost se vyšetřuje

10.07.2020 14:48 Učitel tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek v pražských…

Děti zavřené v létě v autě mohou bez dozoru zemřít. Teplota kriticky…

10.07.2020 14:22 Každý rok se objeví několik případů, kdy musí policisté nebo hasiči zachraňovat děti z rozehřátých…

Matka nesouhlasí s trestem za vraždu dítěte v Brně, odvolala se

10.07.2020 13:20 Vraždu tříměsíčního dítěte v Brně, za kterou jeho matka dostala u Krajského soudu v Brně v polovině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy