Zdravotníci po bitce demonstrantů s policií ošetřili devět lidí, byl aktivován traumaplán

Pražští záchranáři ošetřili po střetu policie s demonstranty na Staroměstském náměstí devět lidí. Pět z nich nebylo nutné převést do nemocnice. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění.

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)
doporučujeme

Záchranná služba to uvedla na twitteru s tím, že zásah se týkal úrazů hlavy, řezných poranění, dušnosti způsobené slzným plynem a opilosti.

Záchranáři na místě aktivovali traumaplán. Zraněným pomáhaly čtyři záchranářské posádky, k dispozici byl také vůz pro mimořádné situace Atego s lékařem.

Demonstrace zaměřená proti epidemickým opatřením vlády začala ve 14:00, o hodinu později ji organizátoři předčasně ukončili. Počet účastníků několikanásobně překračoval povolených 500 lidí. Většina demonstrujících neměla roušky a nedodržovala předepsané rozestupy.

Ohlášené akce se účastnili i fotbaloví fanoušci. Část z nich následně zaútočila pyrotechnikou na policejní kordon. Policie útočníky během hodiny zpacifikovala za pomoci obušků a vodního děla. Ukončení traumaplánu oznámili zdravotníci před 17:30.

Magistrát vyzval k ukončení dnešní demonstrace kritiků protikoronavirových opatření vlády na Staroměstském náměstí z toho důvodu, že se jí účastnilo násobně víc lidí, než bylo povolených 500. Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz ČTK uvedl, že podle jeho informací tam bylo zhruba 2000 lidí, ale nemusí jít o konečné číslo.

"Policie hned na začátku upozornila svolavatele a poučila ho, že se tam porušují nařízení, načež se dostavili zástupci magistrátu, kteří toho svolavatele vyzvali k ukončení akce. A svolavatel slíbil, že akci do několika minut ukončí, což se stalo," uvedl Hofman. Kromě toho, že bylo porušováno nařízení nosit roušku a dodržovat rozestup, byl překročen limit 500 účastníků. Svolavatel přitom dopředu oznámil, že se do tohoto limitu vejde.

"Nejsem rád, že zdravotníci budou mít práci navíc. Zákon ale neumožňuje preventivní zákazy demonstrací. Pracovníci magistrátu na místě vyzvali svolavatele k ukončení akce poté, co došlo k porušení podmínek jejího pořádání. Ten výzvu uposlechl," komentoval na twitteru dnešní dění v centru Prahy její primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek…

Dnes v noci se mění čas. Češi si o hodinu déle pospí

24.10.2020 11:49 Dnes v noci začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama